Menü

Depresszióűző ételek

  • Dátum: 2013.02.18., 21:12

Talán a február tekinthető az egyik legdepressziósabb hónapunknak. Eddigre kiürülnek a vitaminraktáraink, a szürke időjárás miatt egyre kevesebb napfényhez és rajta keresztül D-vitaminhoz jut a bőrünk. A lehangoltság, levertség eluralkodik rajtunk. A depresszió fizikai tünetei közé tartozik az alvászavar, a fáradtság, a tartósan nyomot hangulat, a szorongás, az étvágytalanság és az érdektelenség.

Mozgással és bizonyos ételekkel azonban segíthetünk szervezetünknek abban, hogy legyűrjék ezt az állapotot.

Gyümölccsel a boldogságért

Egyes ételek fogyasztása pozitív hatással bírnak hangulatunkra. Néhány gyümölcs, így a datolya, a banán vagy a mangó elősegíti a jobb hangulatért felelős vegyületek, például a szerotonin termelődését. A szerotonint (az endorfinhoz hasonlóan) boldogsághormonnak is nevezik, hatására kipihentnek, kiegyensúlyozottabbnak érezhetjük magunkat. 
Jótékony hatású gabonák

A teljes értékű gabonák – zab, tönkölybúza, köles - összetett szénhidráttartalmuknak köszönhetően segíthetnek szervezetünknek a levertség elleni küzdelemben. Az összetett szénhidrátokat lassabban bontja le szervezetünk, a vércukorszint pedig nem emelkedik és zuhan le hirtelen, így hosszabb távon stabilizálódik, evvel elkerülhető a kedélyhullámzás és a fáradtságérzet.

Omega-3 és egy megdöbbentő összefüggés

Az Omega-3 zsírsavak szív- és érrendszerre kifejtett pozitív hatása régóta közismert. Segítségével a szív több vért képes pumpálni ereinkbe, az agysejtek több oxigénhez jutnak, melyek a sejtek normális és megfelelő működésének elengedhetetlen feltételei. Az utóbbi évek kutatásai azonban egy másik előnyös tulajdonságára is rávilágítottak. 

Az Omega-3 és az öngyilkosság között érdekes és meghökkentő összefüggést tárt fel például az a kutatás, melynek eredményeiről 2006 júniusában a világ egyik legrangosabb pszichiátriai szaklapjában, a Journal of American Psychiatry-ban Elisabeth Sublette, a Columbiai Egyetem pszichiátere és az alkohol ambulanciát vezető Joseph Hibbeln pszichiáter/lipid-biológus számolt be. A szakemberek és munkatársaik két éven át követték az egyetem ambulanciáján kezelt 33 depressziós betegüket. A betegeket a felvétel napján a vérükben kimutatott omega-3/omega-6 zsírsav arány alapján „Magas omega-3 szintű” és „Alacsony omega-3 szintű” csoportokba sorolták. Azt vizsgálták, ezek szintje alapján vajon előrejelezhető-e az esetleg bekövetkező öngyilkosság. A vizsgált két év alatt bekövetkező 7 öngyilkossági eseményből hatot az „Alacsony omega-3 szintű” csoportba soroltak követtek el. Mivel a vér omega-3 tartalma a klasszikus öngyilkossági rizikófaktoroknál is pontosabban előre jelezte az öngyilkossági veszélyt, a szerzők úgy vélik, az omega-3 kiegészítő kezelés fontos szerepet játszhat a jövőben az öngyilkosságok megelőzésében.

Hasonló eredményre jutott egy korábbi vizsgálat is. A 2001-ben végzett felmérés során kimutatták, a sok halat fogyasztók 50%-al kisebb valószínűséggel követnek el öngyilkosságot.

Omega-3 található többek között a mogyoróban, a dióban, a lenmagban és a lenolajban. Legnagyobb mennyiségben azonban a tengeri halak tartalmazzák.

Fotó: sxc.hu

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.