Menü

Mit, mivel, hogyan? 3.- Növényápolás

  • Dátum: 2013.04.03., 11:52

Úgy tartja a mondás, hogy aki a virágokat szereti, az rossz ember nem lehet. Igen ám, de szeretet ez esetben gondozást jelent, az alábbi ötletek segíthetnek abban, hogy hogyan ápoljuk növényeinket!

Korábbi cikkünkben a feng shui gondolatvilágából megközelítve vizsgáltuk otthonunkban lévő növények és virágok hatásait. Ez úttal nem azt nézzük, hogy mit tehetnek értünk a növényeink, hanem, hogy mit tehetünk mi értük!

Az első kardinális kérdés, hogy hogyan öntözzük a szobanövényeket? Fontos, hogy szobahőmérsékletű vízzel locsoljunk, a hideg ugyanis árthat a növényeknek, legjobb, ha állott vizet használunk. Kevesen tudják csak, hogy a tojás főző vize (kihűtve) kiválóan alkalmas öntözésre, mivel ásványi sót tartalmaz. Mielőtt öntöznénk, érdemes kezünkkel megvizsgálni a virágföld nedvességét. Ez azért fontos, mert a különböző növényeknek, más-más mennyiségű vízre van szüksége. Így nem biztos, hogy minden virágunkat, mindig ugyanakkor kell meglocsolnunk, a sok víz pedig megrohaszthatja a növény gyökérzetét. A gumós illetve hagymás növényeket mindig alulról öntözzük! Télen kevésbé fűtött helyiségekben lévő növényeket, nem kell gyakran öntözni, ha pedig szellőztetünk, ne feledkezzünk meg arról, hogy a növények is megfázhatnak!

Következő fontos kérdés lehet, hogy hogyan védjük meg növényeinket a kártevőktől? Ha levéltetveket fedeznénk fel a virágunkon, akkor érdemes lemosni a leveleket. A fekete levéltetvek ellen szalmiákszeszes oldat is hatékony lehet, oldjunk fel két evőkanál szalmiákszeszt egy liter vízben, majd ezzel locsoljuk meg a növényt. Mindenféle növényi kártevő és féreg ellen hatásos védőszer, ha a növény cserepébe egy fokhagyma gerezdet dugunk.
A vágott virágok esetében örökzöldkérdés, hogy hogyan tehetjük tartósabbá őket. Íme, néhány praktika! Ha vágott virágot kaptunk ajándékba, mindig vágjuk vissza a szárát ferdén, majd tegyük bele friss vízbe. Ügyeljünk rá, hogy levelet ne érjen a víz, mert az hamar rothadni kezd. A vízbe tehetünk ecetet és cukrot, ami szintén tartósabbá teszi. Vágott virágot hűvösebb helyen érdemes tartani, ott lassabban hervad el.

És végül jöjjön egy kis biokertészet! Összeszedtünk néhány természetes praktikát, amelyek segítségével környezetbarát módon védhetjük meg növényeinket a kártevőktől. A hagyma és a fokhagyma védi a salátát, a petrezselymet, a babot a falánk kártevőktől, elsősorban a csigáktól. A krumplibogár ellen a torma véd, ültessük ezért a krumpli mellé! Ha sok a hangya, forró vízzel űzzük ki azokat a hangyabolyból. A biokertészethez feltétlenül hozzátartozik a komposztdomb. A tojáshéjat ne dobjuk el, hanem összetörve szórjuk a komposzt tetejére. A forrázott tealevél a rózsa legjobb trágyája. A kerítés mellé érdemes konyhakerti növényekből úgy nevezett „pótkerítést” ültetni. A gyökerek olyan anyagot választanak ki, amelyek távol tartják a kerttől a kártevőket.

Fotó:
sxc.hu

A cikksorozat előző részei:
Mit, mivel, hogyan? 2.- Nagytakarítás
Mit, mivel, hogyan? 1.- Folttisztítás természetesen

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.