Menü

Adrenalin fröccs az arcunkba

  • Dátum: 2013.04.11., 23:57

A vadvízi evezés igen közkedvelt és népszerű extrém sport. És mint a legtöbb ilyen sportág, ez is az amerikai hadseregnek kifejlesztett eszközből nőtte ki magát. Nem kell hozzá különösebb fizikai felkészültség, elég csak némi bátorság és a kötelező felszerelés: egy evező, néhány társ, egy bukósisak és egy mentőmellény, valamint egy kiváló túravezető. Raftingra fel!

A vadvízi evezést, tutajozást angolul (és ez terjedt el a köztudatban is) raftingolásnak nevezzük. A raft nagyon erős, masszív, felfújható gumicsónak, amelyet eredetileg az amerikai hadsereg számára fejlesztettek ki, bizonyos elit alakulatok bevetéseihez. Az emberi találékonyság azonban nem ismer határokat és igen gyorsan kiderült, ez a csónak másra is jó. Például kitűnő alkalmatosság egy gyors, meredek, sziklás folyón leevickélni rajta. Szándékosan nem evezést írtam, ugyanis sok esetben a csónakban ülők csak azért tartják a kezükben az evezőt, hogy a különböző szikláktól, kövektől el tudják lökni magukat, vagy segítségükre legyen a csónakba visszamászni, esetleg a partra kimászni, amikor felborulnak.

Merthogy a borulás garantált, főleg a lelkes kezdők számára. Az élmény azonban megfizethetetlen, igazi adrenalin bomba. Száguldani lefelé a vad folyón, evezni, vagy legalábbis megpróbálni evezni a velünk egy oldalon ülőkkel lehetőleg egyszerre, közben figyelni a kiálló sziklákat, köveket. Mindeközben észre sem vesszük, hogy testünk minden porcikája erőt fejt ki, az izmaink megfeszülnek, kőkeményen dolgoznak, így estére garantált az izomláz is. Ettől függetlenül másnap szívesen visszamászunk a csónakba és folytatjuk a kalandozást, alig várva, hogy a víz újra az arcunkba fröccsenjen, hogy érezzük a természet, a folyó erejét, hogy az izgalom megint úrrá legyen rajtunk.

Akadnak folyók, amelyek nem annyira erős sodrásúak, itt akár családosan is evezhetünk, de nyolc-tíz év alatti gyermekkel semmiképpen sem. A gyorsabb, veszélyesebb szakaszokon elkél a rutinos túravezető segítsége és itt már némi gyakorlatra is szükség van.

Jó tudni még, hogy mentőmellény nélkül semmiképpen sem evezhetünk és a bukósisak használata is kötelező. Utóbbi miatt akár azok is raftingolhatnak, akik egyáltalán nem tudnak úszni, hiszen a mellény fenntartja őket a vizen. Nem árt még a neoprén ruha viselete is, hiszen enélkül gyorsan átfagyunk, ha többször is a vízben landolunk. A szomszédos országokban viszonylag elérhető áron nevezhetünk be egy pár napos rafting túrára, már pár tízezer forinttól nagyszerű és felejthetetlen kalandokban lehet részünk.

Fotó: sxc.hu

Tavaszi túrák – A természet újjászületésének jegyében

Ahogy elolvad a hó, és egyre melegebb sugarakkal simogat a nap, a természet új életre kel. A tavasz az egyik legszebb időszak a túrázásra: virágba borult mezők, madárcsicsergés, friss levegő és pezsgő erdők várnak ránk minden lépésnél. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány inspiráló tippet és hasznos tanácsot a tavaszi túrákhoz.

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.