Menü

Adrenalin fröccs az arcunkba

  • Dátum: 2013.04.11., 23:57

A vadvízi evezés igen közkedvelt és népszerű extrém sport. És mint a legtöbb ilyen sportág, ez is az amerikai hadseregnek kifejlesztett eszközből nőtte ki magát. Nem kell hozzá különösebb fizikai felkészültség, elég csak némi bátorság és a kötelező felszerelés: egy evező, néhány társ, egy bukósisak és egy mentőmellény, valamint egy kiváló túravezető. Raftingra fel!

A vadvízi evezést, tutajozást angolul (és ez terjedt el a köztudatban is) raftingolásnak nevezzük. A raft nagyon erős, masszív, felfújható gumicsónak, amelyet eredetileg az amerikai hadsereg számára fejlesztettek ki, bizonyos elit alakulatok bevetéseihez. Az emberi találékonyság azonban nem ismer határokat és igen gyorsan kiderült, ez a csónak másra is jó. Például kitűnő alkalmatosság egy gyors, meredek, sziklás folyón leevickélni rajta. Szándékosan nem evezést írtam, ugyanis sok esetben a csónakban ülők csak azért tartják a kezükben az evezőt, hogy a különböző szikláktól, kövektől el tudják lökni magukat, vagy segítségükre legyen a csónakba visszamászni, esetleg a partra kimászni, amikor felborulnak.

Merthogy a borulás garantált, főleg a lelkes kezdők számára. Az élmény azonban megfizethetetlen, igazi adrenalin bomba. Száguldani lefelé a vad folyón, evezni, vagy legalábbis megpróbálni evezni a velünk egy oldalon ülőkkel lehetőleg egyszerre, közben figyelni a kiálló sziklákat, köveket. Mindeközben észre sem vesszük, hogy testünk minden porcikája erőt fejt ki, az izmaink megfeszülnek, kőkeményen dolgoznak, így estére garantált az izomláz is. Ettől függetlenül másnap szívesen visszamászunk a csónakba és folytatjuk a kalandozást, alig várva, hogy a víz újra az arcunkba fröccsenjen, hogy érezzük a természet, a folyó erejét, hogy az izgalom megint úrrá legyen rajtunk.

Akadnak folyók, amelyek nem annyira erős sodrásúak, itt akár családosan is evezhetünk, de nyolc-tíz év alatti gyermekkel semmiképpen sem. A gyorsabb, veszélyesebb szakaszokon elkél a rutinos túravezető segítsége és itt már némi gyakorlatra is szükség van.

Jó tudni még, hogy mentőmellény nélkül semmiképpen sem evezhetünk és a bukósisak használata is kötelező. Utóbbi miatt akár azok is raftingolhatnak, akik egyáltalán nem tudnak úszni, hiszen a mellény fenntartja őket a vizen. Nem árt még a neoprén ruha viselete is, hiszen enélkül gyorsan átfagyunk, ha többször is a vízben landolunk. A szomszédos országokban viszonylag elérhető áron nevezhetünk be egy pár napos rafting túrára, már pár tízezer forinttól nagyszerű és felejthetetlen kalandokban lehet részünk.

Fotó: sxc.hu

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.