A kétarcú koleszterin
- Dátum: 2013.04.12., 21:57
A gyakran emlegetett koleszterint általában összekötjük az elhízással, és többnyire egészségünket fenyegető szörnyként gondolunk rá. De milyen vegyületről is van szó, milyen szerepe van szervezetünkben és hogyan befolyásolható különböző ételek fogyasztásával?
A koleszterin szerepe szervezetünkben nem egyoldalúan negatív, hiszen olyan anyagról van szó, amely az életfontosságú funkciók ellátásához nélkülözhetetlen. Konkrétabban szólva a koleszterin energiát ad, tápanyagként szolgál egyes sejtek felépítéséhez és működéséhez, továbbá alkotórésze az epesavaknak és bizonyos vitaminoknak is.
Az talán kevésbé ismert tény, hogy a koleszterin egy részét a szervezet állítja elő, a többi pedig a bevitt ételekből származik. És bár a koleszterin elengedhetetlen alkotóeleme szervezetünknek, nagy mennyiségben veszélyes egészségünkre nézve. Amikor ugyanis a koleszterin szint tartósan megnövekszik a vérben, akkor ez érelmeszesedési folyamatot indíthat el, és végső soron szív és érrendszeri betegség kialakulásához vezethet.
A magas koleszterin szint nemcsak helytelen táplálkozás miatt alakulhat ki, mivel ahogy már az előzőekben említettük a szervezet maga is állít elő, vagyis hátterében genetikai okok is állnak. Mégis kis odafigyeléssel és tudatossággal megelőzhetjük, és szabályozhatjuk koleszterin szintünket. A közismerten koleszterin gazdag szalonnaféléken kívül, érdemes kerülnünk a túlzott belsőség (például: máj, velő) fogyasztást, és a tojás sárgája is sok koleszterint tartalmaz.
A szakemberek ajánlása szerint a napi megengedett koleszterin bevitel 300 milligramm, ehhez jó tudni, hogy például 1 tojás sárgájában 200 milligramm koleszterin van. Azért mindez nem azt jelenti, hogy mindenfajta állati eredetű ételről le kell mondanunk, és semmi finomat nem ehetünk. A lényeg a mértékletesség, és azért érdemes beilleszteni étrendünkben különböző gyümölcsöket és zöldséget is. Mivel például az alma és a répa, olyan finomrostokat tartalmaz, amelyek megkötik a zsírt, és gátolják ez által a koleszterin felszívódást is.
Fotó: sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?