Menü

Kikapcsol és erőt ad

  • Dátum: 2013.05.26., 23:31

Már csak olimpiai hagyományaink és eredményességünk okán is érdemes megismerkedni közelebbről vele, e heti „Ezt próbáld ki!” elnevezésű sportajánlónk szereplője a kajakozás.

A kajak őse valahonnan az északi (vízi) vadászmezőkről származik, többek között az eszkimók is használták közlekedésre, fókavadászatra. A csónak alapfelépítése az idők alatt nem sokat változott: zárt fedélzet, egy, vagy több beülés, kéttollú lapát – ezek a fő ismérvek. A kajak – amelynek története később szervesen összefonódott a közép- és dél-amerikai, indián eredetű kenuéval – a 20. század elején kezdett igazán népszerűvé válni.

Az első Európa-bajnokságot 1933-ban rendezték, és a sport (mint kajak-kenu) az 1936-os berlini olimpiai játékokon már a program része volt. Itt már akadt magyar induló is, de sikereink még várattak magára. Persze nem sokáig, a második világháború után gyorsan „regenerálódó” honi kajak-kenu eredményeit minden sportrajongó ismeri. Az első ötkarikás aranyérmet 1956-ban, Melbournben szereztük, az érmek számát tekintve hazánk ma a legeredményesebb ország a világon.

Ami a sportág szabadidős részét illeti, sokan hódolnak hobbiként a kajakozásnak, folyóinkon, tavainkon gyakran látni egyedül, vagy csoportban lapátolókat. Sok iskolában – vízi táborok keretein belül – a testnevelési oktatás része a kajakozás, kenuzás ismereteinek elsajátítása. Előbbi esetében könnyebb az evezés, viszont természetesen itt is nagyon fontos a megfelelő mozgásforma megtanulása, begyakorlása. A helyes technika elsősorban a hát- és a hasizmokat dolgoztatja. Ha birtokunkban van a megfelelő technika, hosszabb utakra s vállalkozhatunk. A túrakajakosok csónakjai olyan „extrákkal” vannak ellátva, mint például a légmentesen elzárt kamrák, amelyekben kényelmesen és biztonságosan lehet csomagokat tárolni.

A kajak amellett, hogy megdolgoztat, remek kikapcsolódás, nem beszélve arról, hogy segítségével gyönyörű, csendes vízi-zugokat fedezhet fel az ember. Természetimádóknak tehát kiváló választás, a kezdő evezősöknek viszont azt ajánlják, hogy először tavon próbálkozzanak. Nem árt persze emellett tapasztalt kajakos tanácsát kérni, a felszereléstől (ez a rész sajnos nem olcsó és viszonylag nagy a helyigénye is) kezdve a technikáig sok mindenben lehet szükségünk segítségre.

Fotó: sxc.hu

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne

Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.