Menü

Kikapcsol és erőt ad

  • Dátum: 2013.05.26., 23:31

Már csak olimpiai hagyományaink és eredményességünk okán is érdemes megismerkedni közelebbről vele, e heti „Ezt próbáld ki!” elnevezésű sportajánlónk szereplője a kajakozás.

A kajak őse valahonnan az északi (vízi) vadászmezőkről származik, többek között az eszkimók is használták közlekedésre, fókavadászatra. A csónak alapfelépítése az idők alatt nem sokat változott: zárt fedélzet, egy, vagy több beülés, kéttollú lapát – ezek a fő ismérvek. A kajak – amelynek története később szervesen összefonódott a közép- és dél-amerikai, indián eredetű kenuéval – a 20. század elején kezdett igazán népszerűvé válni.

Az első Európa-bajnokságot 1933-ban rendezték, és a sport (mint kajak-kenu) az 1936-os berlini olimpiai játékokon már a program része volt. Itt már akadt magyar induló is, de sikereink még várattak magára. Persze nem sokáig, a második világháború után gyorsan „regenerálódó” honi kajak-kenu eredményeit minden sportrajongó ismeri. Az első ötkarikás aranyérmet 1956-ban, Melbournben szereztük, az érmek számát tekintve hazánk ma a legeredményesebb ország a világon.

Ami a sportág szabadidős részét illeti, sokan hódolnak hobbiként a kajakozásnak, folyóinkon, tavainkon gyakran látni egyedül, vagy csoportban lapátolókat. Sok iskolában – vízi táborok keretein belül – a testnevelési oktatás része a kajakozás, kenuzás ismereteinek elsajátítása. Előbbi esetében könnyebb az evezés, viszont természetesen itt is nagyon fontos a megfelelő mozgásforma megtanulása, begyakorlása. A helyes technika elsősorban a hát- és a hasizmokat dolgoztatja. Ha birtokunkban van a megfelelő technika, hosszabb utakra s vállalkozhatunk. A túrakajakosok csónakjai olyan „extrákkal” vannak ellátva, mint például a légmentesen elzárt kamrák, amelyekben kényelmesen és biztonságosan lehet csomagokat tárolni.

A kajak amellett, hogy megdolgoztat, remek kikapcsolódás, nem beszélve arról, hogy segítségével gyönyörű, csendes vízi-zugokat fedezhet fel az ember. Természetimádóknak tehát kiváló választás, a kezdő evezősöknek viszont azt ajánlják, hogy először tavon próbálkozzanak. Nem árt persze emellett tapasztalt kajakos tanácsát kérni, a felszereléstől (ez a rész sajnos nem olcsó és viszonylag nagy a helyigénye is) kezdve a technikáig sok mindenben lehet szükségünk segítségre.

Fotó: sxc.hu

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.