Menü

Szeretünk választani, de nem mindig

Alapvetően szeretünk választani, hiszen a döntés szabadsága növeli bennünk azt az érzést, hogy hatással vagyunk a körülöttünk történő eseményekre. De tényleg jobban érezzük magunkat attól, ha háromféle fagyi helyett 30 közül választhatunk?

Nem hiába mondjuk, hogy a változatosság gyönyörködtet, hiszen a bőség és elégedettség érzéséhez kapcsolódik. Ebből következően kereskedői szempontból is a széles kínálat, és a sok választási lehetőséget biztosító árukészlet tűnhet jövedelmezőnek.

Ám ez mégsem olyan egyértelmű, az emberi lélek és így a választás lélektana sem ennyire egyszerű. A sok választási opcióval ugyanis valójában nem szeretünk foglalkozni, fárasztó, túlzott energiát igényel tőlünk. Persze személyiség függő, hogy ki milyen keretek között szeret választani. De egy biztos az elégedettség érzését a döntés hozza meg, ha viszont az túl körülményes és időigényes, akkor csökkenti a választást követő pozitív érzelmek szintjét.

Egyszerűség kedvéért, nézzünk egy amerikai kutatásban is szereplő példát. A vizsgálatban két csoportot alkottak, és kétféle döntési helyzetet rendeztek meg. Az első csoport tagjainak 6 féle lekvárt kínáltak, a másodiknak pedig 26 félét. A kísérlet azt igazolta, hogy a több választási lehetőség megnehezíti a döntést, és sokan végül nem is döntenek.

A választás paradoxonának is nevezhetjük ezt a jelenséget, hiszen annak ellenére, hogy szeretünk dönteni sorsunkról, a túlzott válogatás az emberek többségét elrettenti a választástól, és csökkenti az elégedettség érzését. Ha mégis választunk, akkor pedig bizonytalanabbak vagyunk döntésünk helyességében.

Íme, néhány tanács (Barry Schwartz pszichológiaprofesszor nyomán), ami tudatosabbá és eredményesebbé teheti választásainkat:

Kevesebbet bánkódj!
Választó légy, ne gyűjtögető!
Tanuld meg értékelni (szeretni) a korlátokat!
Tedd a döntéseidet visszafordíthatatlanná!

Fotó:
pixabay.com

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.