Menü

A baba hetedik hónapja: A kis felfedező

A hetedik hónapban a babák többsége már biztosan átfordul mindkét oldalára. Egyesek megkezdik a kúszás-mászás bonyolult műveletét, sőt, akad, aki kapaszkodva képes felállni.

A hét hónapos babák igazi kis felfedezők. Most már képes haladni. Előfordulhat, hogy még csak odagurul a kinézett tárgyhoz, de van olyan kicsi, amelyik kúszva, sőt, aki mászva közlekedik. Megtámasztva szinte minden baba biztosan ül, néhányan önállóan is képesek erre.

A hét hónapos gyerkőcöket minden érdekli, mindent szeretne megfogni, megragadni, megvizsgálni. Ezért azokat a tárgyakat, amik számunkra értékesek, fontosak, inkább pakoljuk el bababiztos helyre. Figyeljünk arra is, hogy a csöppség továbbra is mindent a szájába vesz, ezért apró gyöngyök, golyók, egyéb mütyürök ne kerülhessenek a kezébe, mert könnyen fulladást okozhatnak.

A játékait a baba alapos vizsgálatnak teszi ki. Képes hosszú perceket azzal időzni, hogy egy-egy neki tetsző dolgot fogdoz, tapogat – például egy autó kerekét percekig pörgeti, vizsgálgatja, vagy a baba szemeit, száját próbálja kitapintani. Ha két építőkockát adunk a kezébe, akkor azokat összeütöget, a csörgőt lelkesen rázza. Egyik kezéből a másikba áttesz dolgokat, az etetőszékben ülve szívesen leejti azokat, s néz utánuk.

Most már a távolba is jól lát, teljes a színlátása is. A nevére odafigyel, megérti a nem, nem szabad kifejezéseket.

Igyekszik a maga módján kommunikálni. Például etetés közben, ha jól lakott, elfordítja a fejét, jelezve, hogy nem kér többet, vagy nyújtja felénk a kezét, ha idegen veszi ölbe.

Megkezdődik a szeparációs szorongás, ami azt jelenti, csak a közvetlen hozzátartozókkal szeret időzni, fél az idegenektől, legtöbbször csak anya és apa tudja megnyugtatni.

Egyre többet gagyog. Most már szótagokat ismétel: mamama, dada, dede, ede, dádá stb. Szívesen sikongat, kiáltozik.

A napirendhez tartsuk magunkat továbbra is. A hét hónapos kicsik naponta kétszer alszanak, egyet délelőtt, egyet pedig délután. Éjszaka a fogzás miatt előfordulhat, hogy nyugtalanul alszik. Továbbra se hagyjuk, hogy éjszaka, vagy bármikor sírjon. A sírás számára egy kifejező eszköz, azt tudatosítja, hogy valami nem jó, valami fáj, rossz a közérzete, fél, nem érzi jól magát egyedül.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?