Nemcsak hálótársunk problémája (amikor horkolunk)
- Dátum: 2013.09.21., 21:58
- alvási szokások, alvászavar, horkolás, légzés kimaradás, szív- és érrendszeri betegségek
Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásgond, negatív hatásai pedig összetett módon kihatnak fizikai, szellemi teljesítményünkre, és nem kímélik érzelmi állapotunkat sem. Mi ezúttal a horkolással összefüggő alvászavarral foglalkozunk, amely a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.
A horkolás tulajdonképpen a legtöbb esetben légzés kimaradás, amely akár egy percig is eltarthat. Hosszú távon növeli a szív-, és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A horkolással kapcsolatos alvászavar fiatalabb korban is jelentkezhet, a férfiak körében jóval gyakoribb jelenség. Mivel a klimaxot követő életkorban a horkolás tekintetében kiegyenlítődik a nemi különbség (vagyis a nőket is hasonló arányban érinti), ezért a szakértők hormonműködéssel hozzák kapcsolatba a problémát.
A horkolással összefüggő alvászavar jellemző tünete a reggeli fejfájás, és munkavégzést nagyban nehezítő fáradtság és álmosság. A horkolás jelzi az alvás közben fellépő légzészavart. Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, ha valaki horkol, érdemes legalább egyszer elmennie egy műszeres alvás vizsgálatra. De legsürgetőbb tünet, ha valakinek az alvászavara minőségi romlást eredményez életvitelében (például családi élet, vagy munkavégzés tekintetében).
Mint már említettük sokféle alvászavar van, leggyakoribb okok között a nem megfelelő életvitelt (például folyamatos stressz hatás, kevés alvás), és az alvási szokások hiányát találhatjuk. Utóbbi azt jelenti, hogy bár az alvási szokások (például nagy alvásigény) örökletesek, mégis szükség van arra, hogy személyiségünknek megfelelő alvási szokásokat alakítsunk ki, melyeket aztán meg kell óvni életvitelünk esetleges káros hatásaitól is. Az altatók használata bizonyos helyetekben adekvát, de nem pótolja a szükséges életmódbeli változtatásokat, és alvási igényeinknek megfelelő szokások kialakítását.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.