Nemcsak hálótársunk problémája (amikor horkolunk)
- Dátum: 2013.09.21., 21:58
- alvási szokások, alvászavar, horkolás, légzés kimaradás, szív- és érrendszeri betegségek
Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásgond, negatív hatásai pedig összetett módon kihatnak fizikai, szellemi teljesítményünkre, és nem kímélik érzelmi állapotunkat sem. Mi ezúttal a horkolással összefüggő alvászavarral foglalkozunk, amely a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.
A horkolás tulajdonképpen a legtöbb esetben légzés kimaradás, amely akár egy percig is eltarthat. Hosszú távon növeli a szív-, és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A horkolással kapcsolatos alvászavar fiatalabb korban is jelentkezhet, a férfiak körében jóval gyakoribb jelenség. Mivel a klimaxot követő életkorban a horkolás tekintetében kiegyenlítődik a nemi különbség (vagyis a nőket is hasonló arányban érinti), ezért a szakértők hormonműködéssel hozzák kapcsolatba a problémát.
A horkolással összefüggő alvászavar jellemző tünete a reggeli fejfájás, és munkavégzést nagyban nehezítő fáradtság és álmosság. A horkolás jelzi az alvás közben fellépő légzészavart. Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, ha valaki horkol, érdemes legalább egyszer elmennie egy műszeres alvás vizsgálatra. De legsürgetőbb tünet, ha valakinek az alvászavara minőségi romlást eredményez életvitelében (például családi élet, vagy munkavégzés tekintetében).
Mint már említettük sokféle alvászavar van, leggyakoribb okok között a nem megfelelő életvitelt (például folyamatos stressz hatás, kevés alvás), és az alvási szokások hiányát találhatjuk. Utóbbi azt jelenti, hogy bár az alvási szokások (például nagy alvásigény) örökletesek, mégis szükség van arra, hogy személyiségünknek megfelelő alvási szokásokat alakítsunk ki, melyeket aztán meg kell óvni életvitelünk esetleges káros hatásaitól is. Az altatók használata bizonyos helyetekben adekvát, de nem pótolja a szükséges életmódbeli változtatásokat, és alvási igényeinknek megfelelő szokások kialakítását.
Fotó:
pixabay.com
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!