Ha lázas a gyerekünk
- Dátum: 2013.09.28., 13:07
- digitális hőmérő, higanyos hőmérő, hőemelkedés, hűtőfürdő, lázcsillapítás, vizes borogatás
Itt van az ősz, itt van újra, ami azt is jelenti, hogy újra megkezdődött az óvoda és az iskola. A nagyobb közösségbe bekerülve szinte elkerülhetetlen a betegség. Ha egyszer valaki megkapja, gyakorlatilag végigmegy az egész csoporton, vagy az osztályon. Mit tegyünk, ha lázas a gyerekünk?
Fontos tudnivaló, hogy ténylegesen csak 38 Celsius fok és felette beszélünk lázról, 37.5-től mindössze hőemelkedésről van szó, ez alatt pedig még normális a test hőmérséklete.
A gyerekeknél még többféle helyen mérhetünk lázat, a legkisebbeknél a szakemberek azt tanácsolják, a végbélben mért láz a legegyszerűbb módja, hogy meg tudjuk, valóban valami baj van-e. Azt mindig tartsuk észben, hogy az itt mért hőmérsékletből le kell vonni 0.5 Celsius fokot, akkor kapjuk meg a gyermek valódi hőmérsékletét. Ilyenkor higanyos hőmérőt alkalmazzunk.
Ha viszont meg szeretnénk kímélni csemeténket ettől a kellemetlenségtől, akkor valamivel mélyebbre kell nyúlni a pénztárcánkba, ugyanis a fülben és homlokon is használható digitális készülékek elég drágák, viszont gyorsak és viszonylag pontosak.
A homlokra tehető laphőmérőket inkább kerüljük el, mert ezek leginkább csak irányadóak lehetnek, ám pontos értéket nem mutatnak.
Ha végül bizonyosságot nyert a láz, akkor se essünk kétségbe és ne is rohanjunk azonnal az orvoshoz, előbb kezdjük meg a láz csillapítását. Ennek kétféle módja létezik: gyógyszeresen, vagy borogatással, hűtőfürdővel érhetünk el jó hatást.
A láz mindig hasznos, mert ez azt jelzi, a szervezet védekező rendszere dolgozik. Ráadásul a magasabb hőmérsékleten a kórokozók gyorsabban és jobban pusztulnak.
Ha hűtőfürdőt alkalmazunk a láz csillapítására, akkor 37-38 Celsius fokos vízbe ültessük be a csemetét, majd szépen fokozatosan engedjük meg a hideg vizet is. Ne hűtsük le a vizet túl hidegre, a legjobb, ha 23-24 Celsius fokos marad. Ez éppen elég arra, hogy az áthevült test hőmérséklete visszaálljon.
Alkalmazhatunk hideg vizes borogatást is, de arra mindig figyeljünk, hogy ne a csuklójára és a bokájára tegyük a megnedvesített ruhát. Láz esetén mindig a törzset kell becsavarni, mert ez megfelelően nagy felület ahhoz, hogy hűtő hatást érjünk el vele. A csukók és a bokák felülete túl kicsi a láz csillapításához.
Gyógyszert, hagyományosat és homeopátiásat, is választhatunk. Sőt, akár fordulhatunk a népi gyógyászat felé is, hiszen számtalan lázcsillapító főzetet, teát ismerünk. Ilyen például a bodza, a napraforgó, a csarab (seprűvirág), vagy a legyezőfű is.
Fotó:
pixabay.com
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.