Ha lázas a gyerekünk
- Dátum: 2013.09.28., 13:07
- digitális hőmérő, higanyos hőmérő, hőemelkedés, hűtőfürdő, lázcsillapítás, vizes borogatás
Itt van az ősz, itt van újra, ami azt is jelenti, hogy újra megkezdődött az óvoda és az iskola. A nagyobb közösségbe bekerülve szinte elkerülhetetlen a betegség. Ha egyszer valaki megkapja, gyakorlatilag végigmegy az egész csoporton, vagy az osztályon. Mit tegyünk, ha lázas a gyerekünk?
Fontos tudnivaló, hogy ténylegesen csak 38 Celsius fok és felette beszélünk lázról, 37.5-től mindössze hőemelkedésről van szó, ez alatt pedig még normális a test hőmérséklete.
A gyerekeknél még többféle helyen mérhetünk lázat, a legkisebbeknél a szakemberek azt tanácsolják, a végbélben mért láz a legegyszerűbb módja, hogy meg tudjuk, valóban valami baj van-e. Azt mindig tartsuk észben, hogy az itt mért hőmérsékletből le kell vonni 0.5 Celsius fokot, akkor kapjuk meg a gyermek valódi hőmérsékletét. Ilyenkor higanyos hőmérőt alkalmazzunk.
Ha viszont meg szeretnénk kímélni csemeténket ettől a kellemetlenségtől, akkor valamivel mélyebbre kell nyúlni a pénztárcánkba, ugyanis a fülben és homlokon is használható digitális készülékek elég drágák, viszont gyorsak és viszonylag pontosak.
A homlokra tehető laphőmérőket inkább kerüljük el, mert ezek leginkább csak irányadóak lehetnek, ám pontos értéket nem mutatnak.
Ha végül bizonyosságot nyert a láz, akkor se essünk kétségbe és ne is rohanjunk azonnal az orvoshoz, előbb kezdjük meg a láz csillapítását. Ennek kétféle módja létezik: gyógyszeresen, vagy borogatással, hűtőfürdővel érhetünk el jó hatást.
A láz mindig hasznos, mert ez azt jelzi, a szervezet védekező rendszere dolgozik. Ráadásul a magasabb hőmérsékleten a kórokozók gyorsabban és jobban pusztulnak.
Ha hűtőfürdőt alkalmazunk a láz csillapítására, akkor 37-38 Celsius fokos vízbe ültessük be a csemetét, majd szépen fokozatosan engedjük meg a hideg vizet is. Ne hűtsük le a vizet túl hidegre, a legjobb, ha 23-24 Celsius fokos marad. Ez éppen elég arra, hogy az áthevült test hőmérséklete visszaálljon.
Alkalmazhatunk hideg vizes borogatást is, de arra mindig figyeljünk, hogy ne a csuklójára és a bokájára tegyük a megnedvesített ruhát. Láz esetén mindig a törzset kell becsavarni, mert ez megfelelően nagy felület ahhoz, hogy hűtő hatást érjünk el vele. A csukók és a bokák felülete túl kicsi a láz csillapításához.
Gyógyszert, hagyományosat és homeopátiásat, is választhatunk. Sőt, akár fordulhatunk a népi gyógyászat felé is, hiszen számtalan lázcsillapító főzetet, teát ismerünk. Ilyen például a bodza, a napraforgó, a csarab (seprűvirág), vagy a legyezőfű is.
Fotó:
pixabay.com
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.