Menü

Ezerarcú kakukkfű

Az egész világon ismert gyógy- és fűszernövény, amely számtalan bajra gyógyírt jelent. A téli, megfázásos időszakban eredményesen kezelhetjük vele a náthát, a köhögést, gyerekek esetében is. A kakukkfű ráadásul isteni illatot és ízt ad ételeinknek is.

A kakukkfüvet már az ókorban is ismerték és használták. Egyiptomban például az illóolaját balzsamozásra használták, sőt a húsok tartósítását is ezzel oldották meg. Nagy szükség volt egy jó tartósítószerre, ráadásul ínycsiklandó illatot, kellemes ízt kölcsönzött a húsféléknek. Ezt a remek tulajdonságát a görögök is kihasználták, de itt a bátorság, hősiesség jelképe is volt. A spártai katonák ruhájára például apró kakukkfű ágat hímeztek az asszonyok. A hindu népi gyógyászat pedig a bélférgek elleni leghatékonyabb szernek titulálta.

A kakukkfű ma is gyakorta és igen széles körben alkalmazható gyógynövény. Nem hiányozhat a házi patikánkból, főleg, ha kisgyermekeink vannak. Ez a növény ugyanis az egyik legjobb köhögés csillapító, nyákoldó, köptető, de kiváló a torokfájásra, légúti megbetegedések esetén is. A népgyógyászat úgy tartja a „ a tüdők nemes megerősítője”. Teáját mézzel, vagy önmagában fogyasztva akár kisgyerekeknek is kínálhatjuk, de a belőle készült gyógyszertárban kapható köptetőt is alkalmazhatjuk nátha, megfázás és az előbb felsorolt bajok esetén. Már készül belőle krém is, amely a mellkasra, lábra kenve egyszerűen fantasztikus hatású.

Persze nemcsak ezért szerethetjük a kakukkfüvet. A benne található timol és karvakol remek fertőtlenítőszer, az I. világháborúban például a belőle kivont olajat használták a sebek, sérülések fertőtlenítésére. Erős gomba- és vírusölő hatású is, régen természetes antibiotikumként alkalmazták.

Ezen kívül remek görcsoldó, serkenti az immunrendszert, roboráló hatású is, étvágyjavító, az álmatlanság, a fejfájás és a vérszegénység egyik legjobb ellenszere. Idegerősítő, emésztés serkentő.

Inhalálásra, füstölésre, illetve fürdőzésre is alkalmas. A kakukkfüves fürdőhöz két csésze szárított növényre van szükség, amit vagy egyszerűen a forró vízbe szórunk, vagy pedig forrázatot készítünk belőle, majd tíz percig állni hagyjuk, leszűrjük és ezt öntjük a vizünkbe.

A modern konyha nélkülözhetetlen fűszere, a vad, szárnyas és gombaételek egyik legjobb ízesítője, de a nehezebb levesekbe, a bab, lencse, vagy egyéb ragulevesekbe is ajánlatos belőle tenni emésztést serkentő hatása miatt.

Fotó:
pixabay.com

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.