Ezt próbáld ki! - síelés
A „lábszánkózás” népszerűsége komoly pozitív ívet mutat az elmúlt évtizedekben. Ez köszönhető a technikai fejlődésnek, a fogadóterületek nagyobb felkészültségének, leleményességének, és mindezek előtt annak, hogy a sportág szinte semmihez sem hasonlítható élményt képes adni.
Ismert mondás, már az ősember is síelt, de ha eltekintünk ettől az ebben az esetben elhanyagolható és egyébként sem bizonyított közhelytől, elmondható, hogy a síelés története egészen rövid múltra tekint vissza. Mindössze a 19. század végétől (ekkor itthon még lábszánkózásnak hívták) kezdett igazán ismerté válni, tömegturisztikai célokat pedig a 20. század utolsó harmadától szolgált. Az északi emberek (talán még az ősember is) persze már jóval korábban használtak sílécet, közlekedésre, vadászatra, háborúskodásra és némi sportra is, de a világ Skandináviától és más sarkkör-közeli területektől délebbre eső része csak jóval később ismerkedett meg a sportággal.
A sísport különböző ágai a 1800-as évek második felétől elkezdték saját útjukat járni, a közös bennük, hogy mindegyik népszerűsége folyamatosan emelkedett. Először a sífutás, a síugrás, és a biatlon elődje bontakozott ki, majd megjelent az alpesi sí is. Napjainkra utóbbi vált mind közül a legelterjedtebbé és legfelkapottabbá.
Ami a versenysportot illeti, nemcsak a téli olimpiák keretében rendezett versenyek, hanem a többi nagy nemzetközi, és helyi megmérettetés, sorozat is rengeteg embert mozgat és érdekel. A havas nagyhatalmaknál nagyon sok az igazolt versenyző minden korosztályban, de már az olyan korlátozott földrajzi lehetőségekkel rendelkező országokban is, mint a miénk egyre elterjedtebb a versenyzés.
Ezzel párhuzamosan a sízés amatőr része példátlanul nagy fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. A síterepek hatalmas tömeget vonzanak minden téli szezonban, elsősorban alpesi szakágban, de sífutás is széles körben kedvelt szabadidős tevékenység. Köszönhetően a nagy keresletnek, a kínálat egyre nagyobb és modernebb.
A sísportokról összességében elmondható, hogy nagyon egészségesek (az egész testet megmozgatják), viszont szükséges hozzájuk egy alapkondíció. Az elsajátításuk sem egyszerű, mindenképpen érdemes szakemberrel begyakorolni az adott mozgásformát. A sérülésveszélyt az óvatosság mellett megfelelő felszereléssel csökkenthetjük minimálisra. A síelés nem olcsó, de ma már minden beszerezhető kevésbé drága kivitelben.
Ha valaki ráérez az ízére, már nehezen engedi el, ráadásul egyszerre sportol és szórakozik remekül. A szívproblémákkal küzdőknek viszont általában nem ajánlják, mivel a hideg és a mozgás együtteséből adódó igénybevétel veszélyes lehet.
Fotó:
pixabay.com
Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.