Menü

Óh, te drága Klementin(a)!

A déli gyümölcsök egyik legfinomabbika, és végre itt a szezonja. Gyerekek, felnőttek kedvence a mandarin.

A mandarint sokan szívesebben fogyasztják, mint a narancsot. Egyrészt, mert könnyebben pucolható, másrészt, mert édesebb, ráadásul a narancs gerezdjeit beborító hártya sokszor rághatatlan problémát okoznak a fogyasztóinak, míg ez a mandarin esetében elenyésző esetben fordul elő.

Ahogy azt az ország Bálint gazdája, dr. Bálint György is elmondta, a déli gyümölcsök, köztük a mandarin fogyasztása, igen egészséges. A kutatók azt is bebizonyították, hogy a déli gyümölcsöket rendszeresen fogyasztók körében kisebb a kockázata a rákos megbetegedéseknek, erős antioxidáns, lúgosító hatása, valamint magas bioflavonoid tartalma miatt.

A mandarin Kínában és Vietnámban őshonos, Európába csak a XIX. század elején jutott el, míg Amerikába csak ennek a századnak a közepén. A mandarin testvére az úgynevezett klementin. Ez mindössze abban különbözik a mandarintól, hogy nincs benne mag. A nevét pedig Clement atyáról kapta, aki a narancsból és a mandarinból nemesítette.

A mandarint már a népi gyógyászat is jól ismerte, elsősorban lázas betegeknek ajánlották a fogyasztását,akiket a kiszáradástól óv. Hurut, köhögés esetén is hatásos, erősen köptető.

Magas C-vitamin és egyéb ásványi anyag tartalma miatt erősíti az immunrendszert, vitalizál. A benne található sok-sok A-vitamin gyulladáscsökkentő. Többek között magas rost tartalma miatt is jótékonyan hat az emésztésre, májtisztító hatású, sőt a hasmenés ellen is ajánlott.

A mandarinról tudni kell még, hogy csökkenti a koleszterin szintet, ugyanakkor támogatja az erek, vénák helyes működését, meggátolja a vérrögképződést, sőt a szívműködést is segíti. Baktérim- és vírusölő hatású. A héjából májtisztító főzet készíthető. 

Fotó:
pixabay.cm

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.