Gyereket vár az olimpiai bajnok
Kovács Katalin olimpiai bajnok kajakos bejelentette: várandós. Az élsportolóknál még az átlagosnál is bonyolultabb a gyermekvállalás, számos kérdést felvet, és a döntéseket, amelyek sok embert érintenek, nem könnyű meghozni.
Szokták mondani, hogy a profi sportolók burokban élnek, ami azt jelenti, hogy a jó szereplés érdekében környezetük igyekszik a civil életben (is) mindent megadni nekik. Ennek formája, nagysága persze sportáganként és személyenként teljesen eltérő lehet, de az biztos, hogy az összes élsportoló szigorúan szabályozott életet él. A gyermekvállalás teljesen felborítja ezt a típusú életmódot, a felkészülés-, és versenyközpontú, eredménycentrikus gondolkodás alaposan átalakul, épp úgy, mint egy átlagembernél, másra helyeződik a hangsúly. Épp ezt fogalmazta meg Kovács Katalin is, aki nagyon boldog, és egyébként egyelőre nem kíván visszavonulni.
Ez a fajta felborulás az élsportolóknál számos kérdést felvet. Szolgálja-e még klubját, hazáját, és ha igen, milyen gyorsan tud visszatérni, és milyen eredményekre lesz képes? Akad pozitív példa, olyan, aki anyaként jutott a csúcsra, míg mások szülés után már nem tudják korábbi teljesítményüket elérni. Erre vonatkozó kutatást nem ismerünk, de valószínűsítjük, hogy utóbbi a jóval gyakoribb. Talán ez az oka annak, hogy a legtöbben inkább a visszavonulás után alapítanak családot, persze a fegyelmezett életritmushoz szokott exversenyzőnek akkor sem szimpla dolog a gyermek.
Amúgy egyáltalán nem csak a nőkről van szó, az apává váló sportoló sincs könnyű helyzetben, nem beszélve arról, ha esetleg mindkét szülő olimpikon.
Így, vagy úgy, a sportoló dolga az, hogy meghatározza, melyik utat választja, de döntése nemcsak saját pályafutását, életét, megélhetését érinti, hanem ennél távolabb mutat: szurkolók, rajongók érzéseit, sportágak, vagy akár nemzetek, nemzedékek jövőjét befolyásolhatja.
Az biztos, hogy élsportolóink fantasztikus eredményei akkor sem halványodnak el az emberek emlékezetében és szívében, amikor valamelyikük családot alapít. Nem lesz ez másként Kovács Katalinnal sem, az ő gondolatai, érzései már másutt kavarognak, a szurkolók viszont ma is szeretettel emlékeznek legnagyobb pillanataira, sok boldogságot és egészséget kívánnak a bajnoknő-anyának.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?