Menü

Gyereket vár az olimpiai bajnok

Kovács Katalin olimpiai bajnok kajakos bejelentette: várandós. Az élsportolóknál még az átlagosnál is bonyolultabb a gyermekvállalás, számos kérdést felvet, és a döntéseket, amelyek sok embert érintenek, nem könnyű meghozni.

Szokták mondani, hogy a profi sportolók burokban élnek, ami azt jelenti, hogy a jó szereplés érdekében környezetük igyekszik a civil életben (is) mindent megadni nekik. Ennek formája, nagysága persze sportáganként és személyenként teljesen eltérő lehet, de az biztos, hogy az összes élsportoló szigorúan szabályozott életet él. A gyermekvállalás teljesen felborítja ezt a típusú életmódot, a felkészülés-, és versenyközpontú, eredménycentrikus gondolkodás alaposan átalakul, épp úgy, mint egy átlagembernél, másra helyeződik a hangsúly. Épp ezt fogalmazta meg Kovács Katalin is, aki nagyon boldog, és egyébként egyelőre nem kíván visszavonulni.

Ez a fajta felborulás az élsportolóknál számos kérdést felvet. Szolgálja-e még klubját, hazáját, és ha igen, milyen gyorsan tud visszatérni, és milyen eredményekre lesz képes? Akad pozitív példa, olyan, aki anyaként jutott a csúcsra, míg mások szülés után már nem tudják korábbi teljesítményüket elérni. Erre vonatkozó kutatást nem ismerünk, de valószínűsítjük, hogy utóbbi a jóval gyakoribb. Talán ez az oka annak, hogy a legtöbben inkább a visszavonulás után alapítanak családot, persze a fegyelmezett életritmushoz szokott exversenyzőnek akkor sem szimpla dolog a gyermek.

Amúgy egyáltalán nem csak a nőkről van szó, az apává váló sportoló sincs könnyű helyzetben, nem beszélve arról, ha esetleg mindkét szülő olimpikon.

Így, vagy úgy, a sportoló dolga az, hogy meghatározza, melyik utat választja, de döntése nemcsak saját pályafutását, életét, megélhetését érinti, hanem ennél távolabb mutat: szurkolók, rajongók érzéseit, sportágak, vagy akár nemzetek, nemzedékek jövőjét befolyásolhatja.

Az biztos, hogy élsportolóink fantasztikus eredményei akkor sem halványodnak el az emberek emlékezetében és szívében, amikor valamelyikük családot alapít. Nem lesz ez másként Kovács Katalinnal sem, az ő gondolatai, érzései már másutt kavarognak, a szurkolók viszont ma is szeretettel emlékeznek legnagyobb pillanataira, sok boldogságot és egészséget kívánnak a bajnoknő-anyának.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?