Az örökbefogadás természete
- Dátum: 2014.01.05., 13:01
- állami gondozásban élő gyerekek, örökbefogadás, örökbefogadó szülők, szülővé válás
Az utóbbi években többször is értesülhettünk a médiából arról, hogy egy- egy híresség külföldről, egzotikus országból fogadott örökbe gyereket. Ezeknek a történeteknek gyakran romantikus színezetet is adnak, és divatosnak tüntetik fel a gyermekvállalás e formáját.
Ám a nehézségekről ezek a hírek sosem szólnak, megtévesztő lehet az az üzenet, hogy a külföldi örökbefogadás egyszerű, gyors folyamat. Az örökbefogadás valójában számos kihívást jelenthet, mind érzelmileg, mind procedurálisan.
Bár hazánkban is sok gyermek él állami gondozásban, a legtöbb esetben a vérszerinti szülők nem mondanak le a szülői jogokról, így ezek a gyermekek nem örökbe fogadhatóak.
Az is probléma lehet, hogy sokan csak úgy tudják elképzelni a szülővé válást, ha kisgyermeket, újszülöttet vesznek magukhoz. Pedig arányaiban nézve ez a kevésbé esélyes, hiszen a legtöbb örökbe fogadható gyermek már nem annyira pici, de ugyanúgy vágyhatnak egy befogadó családra, gondoskodó szülőkre.
Persze egy nem újszülött gyermek még több kihívást jelenthet, hiszen a csalódottság, kiábrándultság falakat építhet a kötődés útjába, így aztán nem biztos, hogy ezek a gyermekek egyből hálát éreznek majd és szeretet az örökbefogadó szülők irányába.
Az előkészületek megtétele örökbefogadás esetén is fontos, és nem feltétlenül csak a speciális felkészülésre kell gondolni, hanem az egyébként várandóság ideje alatt használt csatornákat is igénybe vehetjük örökbefogadó szülőként is.
A gyerekek alkalmazkodó képessége rugalmasabb, de nem szabad őket egyszerre túl sok változással, új helyzettel szembesíteni. Sok figyelemmel, fizikai közelséggel, napirend kialakításával, odafigyeléssel fokozatosan megteremthetjük a kötődés feltételeit.
A lényeg, hogy az örökbefogadott gyermekkel is éppen olyan fontos a kötődés kialakítása, és ennek nincsen természetes akadálya.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?