Menü

Az örökbefogadás természete

Az utóbbi években többször is értesülhettünk a médiából arról, hogy egy- egy híresség külföldről, egzotikus országból fogadott örökbe gyereket. Ezeknek a történeteknek gyakran romantikus színezetet is adnak, és divatosnak tüntetik fel a gyermekvállalás e formáját.

Ám a nehézségekről ezek a hírek sosem szólnak, megtévesztő lehet az az üzenet, hogy a külföldi örökbefogadás egyszerű, gyors folyamat. Az örökbefogadás valójában számos kihívást jelenthet, mind érzelmileg, mind procedurálisan.

Bár hazánkban is sok gyermek él állami gondozásban, a legtöbb esetben a vérszerinti szülők nem mondanak le a szülői jogokról, így ezek a gyermekek nem örökbe fogadhatóak.

Az is probléma lehet, hogy sokan csak úgy tudják elképzelni a szülővé válást, ha kisgyermeket, újszülöttet vesznek magukhoz. Pedig arányaiban nézve ez a kevésbé esélyes, hiszen a legtöbb örökbe fogadható gyermek már nem annyira pici, de ugyanúgy vágyhatnak egy befogadó családra, gondoskodó szülőkre.

Persze egy nem újszülött gyermek még több kihívást jelenthet, hiszen a csalódottság, kiábrándultság falakat építhet a kötődés útjába, így aztán nem biztos, hogy ezek a gyermekek egyből hálát éreznek majd és szeretet az örökbefogadó szülők irányába.

Az előkészületek megtétele örökbefogadás esetén is fontos, és nem feltétlenül csak a speciális felkészülésre kell gondolni, hanem az egyébként várandóság ideje alatt használt csatornákat is igénybe vehetjük örökbefogadó szülőként is.

A gyerekek alkalmazkodó képessége rugalmasabb, de nem szabad őket egyszerre túl sok változással, új helyzettel szembesíteni. Sok figyelemmel, fizikai közelséggel, napirend kialakításával, odafigyeléssel fokozatosan megteremthetjük a kötődés feltételeit.

A lényeg, hogy az örökbefogadott gyermekkel is éppen olyan fontos a kötődés kialakítása, és ennek nincsen természetes akadálya.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?