Menü

Intuíció – döntéseink fontos eleme

 Az intuícióval kapcsolatban a legtöbben személyes megérzésekre, ösztönös előérzetekre, jóslásra gondolunk. Azonban az intuíció, sokkal általánosabb szerepet tölt be életünkben, mint az gondolnánk.

A tudomány számára nem egy megfoghatatlan fogalomról van szó, a pszichológia azokat a gondolatokat tekinti intuíciónak, amelyek tudattalanul, egy helyzetre spontán válaszként fogalmazódnak meg bennünk. Ráadásul ezek a laikusan nézve kissé misztikus megérzések, impulzusok a tudományos megközelítés szerint, előzetes tudásból, valamint tapasztalatokból származnak, csak éppen tudattalanul aktivizálódnak egy- egy döntési helyzetben.

Azt nem nehéz belátni, hogy bizony az intuíciók fontos szerepet játszanak a döntéshozatali folyamatokban, ezért mindenképpen érdemes figyelmet szentelnünk intuitív gondolatainknak.

A döntéshozás kutatói is kiemelik, hogy a feldolgozási folyamatoknak van egy automatikus, intuitív oldala is, mely hirtelen, spontán válaszokat produkál bizonyos döntési helyzetekben. Ilyenkor mindenféle mérlegelés, elemzés, számolás nélkül adunk válaszokat, hozunk döntéseket, alkotunk ítéleteket.

Az laikus szemmel is felmérhető, hogy az intuícióknak az energiahatékony feldolgozás mellett számos pozitív hatása, funkciója is lehet (van) életünkben. De nemcsak feltáratlan potenciál rejlik az ilyen típusú gondolkodásban. A szakemberek felhívják a figyelmünket arra is, hogy az intuíció tévedéseink forrása is lehet, például ha tapasztalataink eleve torzított valóságképen alapulnak. Bár tudattalan folyamatokról van szó, a tudomány szerint nagyon is lehetséges az intuitív gondolkodás fejlesztése, amely hosszú távon egyben döntéseinket is optimalizálhatja.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?

Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.

Miért szeretjük, ha fáj? – A tragédia vonzereje

Furcsa kijelenteni, hogy szeretjük a szenvedést. Nem a saját életünkben persze, hanem amikor olvasunk, filmet nézünk vagy hallgatunk. Egy hős elesik, egy szerelem elvérzik, egy álom összeomlik és mi ott ülünk, lenyűgözve, néha könnyezve, néha csak csendben. Miért keresünk ilyen történeteket? Miért érezzük katartikusnak a veszteséget?

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

A kognitív disszonancia jelensége

A kognitív disszonancia elmélete izgalmas és fontos szempontokat kínál a viselkedésünk és a belső meggyőződéseink közötti feszültség megértésében. Ahogy a leírásban is szerepel, az emberek gyakran tapasztalnak ellentmondást a cselekedeteik és a belső értékrendjük között, és ez a disszonancia kellemetlen érzéseket vált ki, amelyeket igyekszünk csökkenteni.