Intuíció – döntéseink fontos eleme
- Dátum: 2014.01.13., 15:03
- döntéshozatal, intuíció, intuíció fejlesztése, intuítív gondolkodás
Az intuícióval kapcsolatban a legtöbben személyes megérzésekre, ösztönös előérzetekre, jóslásra gondolunk. Azonban az intuíció, sokkal általánosabb szerepet tölt be életünkben, mint az gondolnánk.
A tudomány számára nem egy megfoghatatlan fogalomról van szó, a pszichológia azokat a gondolatokat tekinti intuíciónak, amelyek tudattalanul, egy helyzetre spontán válaszként fogalmazódnak meg bennünk. Ráadásul ezek a laikusan nézve kissé misztikus megérzések, impulzusok a tudományos megközelítés szerint, előzetes tudásból, valamint tapasztalatokból származnak, csak éppen tudattalanul aktivizálódnak egy- egy döntési helyzetben.
Azt nem nehéz belátni, hogy bizony az intuíciók fontos szerepet játszanak a döntéshozatali folyamatokban, ezért mindenképpen érdemes figyelmet szentelnünk intuitív gondolatainknak.
A döntéshozás kutatói is kiemelik, hogy a feldolgozási folyamatoknak van egy automatikus, intuitív oldala is, mely hirtelen, spontán válaszokat produkál bizonyos döntési helyzetekben. Ilyenkor mindenféle mérlegelés, elemzés, számolás nélkül adunk válaszokat, hozunk döntéseket, alkotunk ítéleteket.
Az laikus szemmel is felmérhető, hogy az intuícióknak az energiahatékony feldolgozás mellett számos pozitív hatása, funkciója is lehet (van) életünkben. De nemcsak feltáratlan potenciál rejlik az ilyen típusú gondolkodásban. A szakemberek felhívják a figyelmünket arra is, hogy az intuíció tévedéseink forrása is lehet, például ha tapasztalataink eleve torzított valóságképen alapulnak. Bár tudattalan folyamatokról van szó, a tudomány szerint nagyon is lehetséges az intuitív gondolkodás fejlesztése, amely hosszú távon egyben döntéseinket is optimalizálhatja.
Fotó:
pixabay.com
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?
Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?
A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.