Menü

Piros, vagy inkább zöld?

Egyes országokban, például Romániában, vagy korábban Szingapúrban, a színtévesztők nem kaphatnak jogosítványt. Pedig ma már ez a szembetegség szemüveggel korrigálható.

A laikusok szerint a színtévesztők pontosan nem ismerik fel a jelzőlámpák színeit, miután a pirost összekeverik a zölddel. Valahogy így van, de nemcsak a piros szín hiányozhat egy színtévesztő felismerő skálájából.

Elvégeztem egy színtévesztőknek készített tesztet, s megállapíthattam, amit eddig is jól tudtam: pontosan tisztában vagyok, melyik szín milyen színű. Ez most nyilván olyan túl egyszerűen hangzik, pedig a színtévesztők számára nem olyan egyértelmű ez a kérdés.

A színtévesztés megállapítására többféle teszt létezik, ám a leggyakoribb az a fajta, amikor azonos színű pöttyök közé más színűeket rejtenek és ezek a normálisan látók számára jól olvasható számokat, vagy betűket képeznek.

Hazánkban mintegy 400 ezer embert érint ez a betegség, de szerencsére már nem kezelhetetlen, ugyanis az utóbbi esztendők komoly áttörést hoztak a színtévesztés korrigálásában. A kutatók ugyanis rájöttek, megfelelő szemüveg segítségével javítható ez az állapot.

A szemben, a színek érzékeléséért felelős sejtek, az úgynevezett csapok. Ezeknek három fő receptora van, a vörös, a zöld és az ibolya-kék. Ha valamelyik hiányzik, akkor beszélünk színvakságról, ha valamelyik gyengébben, rosszul működik, akkor pedig a színtévesztés állapota áll fenn. Ez a betegség lehet örökölhető is, de gyakoribb, ha valamilyen betegség folyományaként jelenik meg, zöld-, vagy szürkehályog miatt. Szerencsére a modern orvostudomány legújabb vívmányainak köszönhetően a színtévesztés nem állandó állapot, lehet rajta javítani.

Egyes országokban viszont a színtévesztők nem kaphatnak jogosítványt, sőt az Amerikai Egyesült Államokban csak megszorításokkal lehet valaki pilóta, ha ilyen nyavalyája van.

Fotó:
pixabay.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?