Piros, vagy inkább zöld?
- Dátum: 2014.01.17., 21:28
- színtévesztés, színtévesztés ismérvei, színtévesztő teszt, színvakság
Egyes országokban, például Romániában, vagy korábban Szingapúrban, a színtévesztők nem kaphatnak jogosítványt. Pedig ma már ez a szembetegség szemüveggel korrigálható.
A laikusok szerint a színtévesztők pontosan nem ismerik fel a jelzőlámpák színeit, miután a pirost összekeverik a zölddel. Valahogy így van, de nemcsak a piros szín hiányozhat egy színtévesztő felismerő skálájából.
Elvégeztem egy színtévesztőknek készített tesztet, s megállapíthattam, amit eddig is jól tudtam: pontosan tisztában vagyok, melyik szín milyen színű. Ez most nyilván olyan túl egyszerűen hangzik, pedig a színtévesztők számára nem olyan egyértelmű ez a kérdés.
A színtévesztés megállapítására többféle teszt létezik, ám a leggyakoribb az a fajta, amikor azonos színű pöttyök közé más színűeket rejtenek és ezek a normálisan látók számára jól olvasható számokat, vagy betűket képeznek.
Hazánkban mintegy 400 ezer embert érint ez a betegség, de szerencsére már nem kezelhetetlen, ugyanis az utóbbi esztendők komoly áttörést hoztak a színtévesztés korrigálásában. A kutatók ugyanis rájöttek, megfelelő szemüveg segítségével javítható ez az állapot.
A szemben, a színek érzékeléséért felelős sejtek, az úgynevezett csapok. Ezeknek három fő receptora van, a vörös, a zöld és az ibolya-kék. Ha valamelyik hiányzik, akkor beszélünk színvakságról, ha valamelyik gyengébben, rosszul működik, akkor pedig a színtévesztés állapota áll fenn. Ez a betegség lehet örökölhető is, de gyakoribb, ha valamilyen betegség folyományaként jelenik meg, zöld-, vagy szürkehályog miatt. Szerencsére a modern orvostudomány legújabb vívmányainak köszönhetően a színtévesztés nem állandó állapot, lehet rajta javítani.
Egyes országokban viszont a színtévesztők nem kaphatnak jogosítványt, sőt az Amerikai Egyesült Államokban csak megszorításokkal lehet valaki pilóta, ha ilyen nyavalyája van.
Fotó:
pixabay.com
Vérerek tisztítása hatékonyan
Az érelmeszesedés egy krónikus, gyógyíthatatlan betegség, melynek kialakulása egészséges életvitellel megelőzhető. Ha pedig már kialakult, időben felfedezve jól kezelhető, a folyamat megállítható, és megfelelően csökkenthető a súlyos problémák kialakulásának kockázata. Nehézséget az okoz, hogy sokáig észrevétlen maradhat.
Májvédő növények nyomában
A májban nincsenek érzőidegek, ezért nem fáj, ha funkciója gyengül vagy baj van, de jelez, ha valami nincs rendben! Ilyenek a kiálló gyomor, a hastérfogat növekedés, a puffadás, a gyomorégés, a bőrpanaszok, verejtékezés, a fáradtság, az allergiák, a hormonális egyensúlyzavar, a súlytöbblet, a sötét vizelet, a lepedékes nyelv, a magas trigliceridszintek.
Téli ekcéma: így ismerd fel és így kezeld
A téli hónapokban az ekcémás betegeknek alapvetően két problémával kell szembenézni, amelyek a kezelést is megnehezítik: az egyik a száraz levegő, ami szárítja a bőrt, másik pedig a hideg időjárás.
Karácsony betegen
Betegségekről, kórházban töltött karácsonyról nem szívesen ír az ember, de aki már volt kórházban ilyenkor, vagy betegeskedett ünnepek alatt, talán átérzi ezeket a sorokat.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?