Menü

Kislányokat oltanának

Tévhitek miatt a HPV kampányok fókuszába a 12- 13 éves lányok kerültek. A HVG portálján megjelent hír szerint Magyarországon is bevezetnék a HPV elleni oltást az említett korosztályban.

A HPV (human papilloma vírus) elsődlegesen közönséges szemölcsök okozója, bizonyos fajtái ma már egyre több daganatos betegség hátterében is kimutathatóak (például: méhnyakrák esetében).

Úgy tűnik, a téma felkapottsága radikális intézkedésre ösztönzi a döntéshozókat, pedig a betegségben és vakcina használatban jártas szakemberek elsősorban megfontolt lépéseket javasolnak.

HPV piacosodása megnehezíti a témában való tisztánlátást, de maguk a kutatók is számos tévhitre hívják fel a figyelmünket ezzel kapcsolatban.

Diana M. Harper a téma nemzetközileg elismert szakembere kiemeli, hogy a HPV elleni vakcina hatékonysága összetett, több tényezős kérdés. Harper bár maga is részt vett egy HPV elleni vakcina kidolgozásában, állítja, hogy ez nem rákvakcina, hanem egy olyan készítmény, mely segítségével visszaszorítható egy olyan vírus, ami rákot is okozhat.

Már korábban is jelezték a szakemberek, hogy a HPV elleni oltás korántsem jelenti azt, hogy ezzel teljesen kivédhető a méhnyakrák kialakulása. Egyrészt mert nem minden méhnyakrákot okozó vírus esetén hatásos a vakcina, másrészt pedig teljesen felesleges az oltás, ha már valakiben lappang a HPV.

Ezeket a tényeket részben félreértelmezve megszületett az újabb kampányelgondolás, mely szerint a HPV elleni oltást minél előbb be kell adni a fiatal lányoknak, még mielőtt szexuálisan aktívvá válnának. Ám Harper szerint mivel a vakcina hatékonyságát 9 éves kislányokon még nem tesztelték, az oltások bevezetése egyet jelentene egy nagy egészségügyi kísérlettel.

Ezért bár a vakcinának nagy szerepe lehet a méhnyakrákot okozó vírusok legtöbb fajtájának visszaszorításában, több mindent kell mérlegelni, mielőtt radikális intézkedéseket vezetünk be.

Az az információ is legtöbbször háttérbe szorul, hogy a HPV nemcsak nemi érintkezés útján terjed, ráadásul az oltás célját sokan félreértik, hamis biztonságérzet tudatában hanyagolni kezdik a szűrővizsgálatokat, ami pedig hosszú távon nagyon kockázatos lehet. 

Fotó:
pixabay.com

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.