Menü

Mi okozhat fogproblémát?

Természetesen a szájhigiénia és a táplálkozás határozza meg leginkább fogaink állapotát. Ezen kívül persze az sem mindegy, hogy ki mit örökölt ezen a téren, de fogproblémáink hátterében állhatnak bizonyos gyógyszerek mellékhatásai is.

Bizonyos antibiotikumok például többféle módon is okozhatnak fogainkkal kapcsolatos kellemetlenségeket. A tetraciklint tartalmazó antibiotikumoktól maradandó elszíneződés alakulhat ki fogainkon, egészségügyi szempontból ez nem káros, de esztétikai problémát jelenthet. Ráadásul egy- egy hosszú távú antibiotikumos kúra hatására (jótékony baktériumflóra elpusztítása miatt) könnyen elszaporodhat szervezetünkben a Candida nevezetű gomba, melynek egyik tünete lehet a fertőző szájpenész kialakulása.

Bizonyos fogamzásgátlók is okozhatnak kellemetlenséget a szájüregben. A magas progeszterontartalmú gyógyszerek gyakori mellékhatása a fogínyduzzanat, mely sok esetben gyulladáshoz is vezet. Az ínygyulladás fokozott érzékenységgel, fájdalommal járhat, ennek ellenére alapos szájápolásra van szükség, hogy megakadályozzuk az esetleges foglazulást, vagy fogvesztést.

Az antidepresszánsok elvileg hangulatunkat befolyásolják, ám bizonyos fajták nagy mennyiségben a véralvadásra is hatással vannak, szedésük ezért növelheti az ínyvérzés kockázatát. (Egyébként fogászati kezelések alkalmával, ilyen okból kifolyólag is meg szokták kérdezni a páciensektől, hogy milyen gyógyszereket szednek.)

Ellentmondásosnak tűnik ugyan, de a biszfoszfonát-tartalmú gyógyszerek, melyeket csontritkulásra írnak fel, az állkapocsban csontelhalást okozhatnak. Állkapocs érzékenysége, fájdalma, duzzanata esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert ezek a tünetek gyulladást és ebből kialakuló fogvesztést jelezhetnek.

Fotó:
pixabay.com

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.