Tompa vagyok. Mi tegyek?
- Dátum: 2014.03.18., 10:32
- évszakváltás, hormonok, táplálkozás, tavasz, Tavaszi fáradtság, tél
Tavaszi fáradtság. Gyakran halljuk és mondjuk ezt a kifejezést. De mit is jelent valójában és mit tehetünk ellene?
Azt szokták mondani, hogy a téli időszak életmódja, beleértve a táplálkozást és a mozgásszegényebb mindennapokat, miatt kimerül a szervezet, amely tél végére-tavasz elejére kerül holtpontra. Ez igaz, azzal a kiegészítéssel, hogy az időjárás megváltozása is okozhat fáradtságot, tompultságot. Azaz a télre jellemző energiaszegénység mellett maga az évszakváltás is a tavaszi fáradtságot kiváltó okok közt van. A nappalok hosszabbodása ugyanis hormonváltozásokat indukál bennünk, de ezek a változások nem zajlanak le túl gyorsan, ez zavart okozhat. Kell egy kis idő, amíg szervezetünk felveszi az új ritmust, de ebben segíthetünk neki.
Ha jól táplálkoztunk télen, nem valószínű, hogy olyan óriási tavaszi fáradtság törne ránk, de a jellemző inkább az, hogy az embereket vitamin és ásványi anyag hiányban éri a március. Amennyiben ezt korábban elmulasztottuk tehát, az étkezésben is fel kell venni a tavaszi ritmust, a zöldségek, gyümölcsök mennyiségének növelése mellett jól jöhet a tej és a többi tejtermék is a belső készletek feltöltéséhez. Igyekezzünk több folyadékot inni, s kihasználni azt, hogy a jó idővel a rendszeres mozgásra is több lehetőségünk van.
A sportolás a nappali éberséget növeli és segít abban, hogy ne legyen gond az éjszakai pihenéssel. A megfelelő mennyiségű alvás szintén nagyon fontos a tavaszi fáradtság leküzdésében.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.