Menü

Öt éves kortól kötelező az óvoda

Nem sokan tudnak róla, de jövőre, szeptember 1-től életbe lép egy új rendelet miszerint három éves kortól kötelező óvodába járni a gyerekeknek. Így egyelőre ez a kötelezettség csak az öt éves kicsiket érinti.

A napokban zajlik az ország valamennyi óvodájában a beiratkozás. A legtöbb helyen három éves kortól fogadják a csemetéket, de akad olyan szülő, aki a gyermekét öt éves koráig nem akarja közösségbe adni, inkább otthon neveli. Most még erre lehetősége van, azonban jövőre, szeptember 1-től már a három éveseknek is kötelező lesz óvodába járni.

A jelenlegi jogszabályok szerint az óvodai kötelezettség azokra a gyermekekre vonatkozik, akik az adott évben betöltik az ötödik életévüket, ami azt jelenti, hogy ezek a kicsik a nevelési év kezdő napjától napi négy órát kötelesek részt venni az óvodai nevelésben.

Az új rendelet szerint 2015. szeptember 1-től ötről három évre esik vissza a korhatár. Elvileg már az idén életbe lépett volna ez a rendelkezés, ám a kormány úgy döntött, egy évvel elhalasztják, hogy addig is bővíteni tudja a férőhelyeket.

Az EMMI szerint jelenleg 2294 állami és 447 egyházi, magán és egyéb óvoda működik az országban. A szabályok szerint a szülő köteles a területileg illetékes óvodába íratni a gyermekét, azonban ettől el lehet térni. Például, ha valaki egyházi intézménybe szeretné járatni a gyermekét, és ilyen óvoda nincs a közelben, akkor egyáltalán nem köteles a helyibe vinni.  Természetesen ugyanez vonatkozik a Waldorf, vagy a Montesorri, sőt a magán óvodákra is.

Néhányan azonban másként próbálják kijátszani azt, hogy ne a helyi óvodába kelljen beíratni a gyerkőcöt. Ennek érdekében lakcímet változtatnak, átjelentkeznek. Azonban az önkormányzat leellenőrizheti, főleg nagy túljelentkezés esetén, hogy valójában az adott család mióta lakik az új lakcímen és ott ténylegesen életszerűen élnek-e. Ha esetleg nagyon szigorúak az önkormányzatnál, akkor a védőnőtől is kérhetnek igazolást, s ennek elmaradása esetén meg is tagadhatják a gyermek felvételét.

Tudni kell még azt is, hogy a jelenlegi szabályok szerint gyermekünket öt éves korig hordhatjuk családi napközibe. A magán óvoda viszont egyenértékű az állami intézményekkel, vagyis köznevelési intézmény és itt 3-7 éves gyermekek nevelését, fejlesztését, felzárkóztatását, tehetséggondozását, felügyeletét végzik, épp úgy, ahogy a hagyományos óvodákban.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?