Öt éves kortól kötelező az óvoda
- Dátum: 2014.04.18., 08:01
- családi napközi, magán óvoda, óvoda köteles, óvodai beíratás, óvodai beiratkozás
Nem sokan tudnak róla, de jövőre, szeptember 1-től életbe lép egy új rendelet miszerint három éves kortól kötelező óvodába járni a gyerekeknek. Így egyelőre ez a kötelezettség csak az öt éves kicsiket érinti.
A napokban zajlik az ország valamennyi óvodájában a beiratkozás. A legtöbb helyen három éves kortól fogadják a csemetéket, de akad olyan szülő, aki a gyermekét öt éves koráig nem akarja közösségbe adni, inkább otthon neveli. Most még erre lehetősége van, azonban jövőre, szeptember 1-től már a három éveseknek is kötelező lesz óvodába járni.
A jelenlegi jogszabályok szerint az óvodai kötelezettség azokra a gyermekekre vonatkozik, akik az adott évben betöltik az ötödik életévüket, ami azt jelenti, hogy ezek a kicsik a nevelési év kezdő napjától napi négy órát kötelesek részt venni az óvodai nevelésben.
Az új rendelet szerint 2015. szeptember 1-től ötről három évre esik vissza a korhatár. Elvileg már az idén életbe lépett volna ez a rendelkezés, ám a kormány úgy döntött, egy évvel elhalasztják, hogy addig is bővíteni tudja a férőhelyeket.
Az EMMI szerint jelenleg 2294 állami és 447 egyházi, magán és egyéb óvoda működik az országban. A szabályok szerint a szülő köteles a területileg illetékes óvodába íratni a gyermekét, azonban ettől el lehet térni. Például, ha valaki egyházi intézménybe szeretné járatni a gyermekét, és ilyen óvoda nincs a közelben, akkor egyáltalán nem köteles a helyibe vinni. Természetesen ugyanez vonatkozik a Waldorf, vagy a Montesorri, sőt a magán óvodákra is.
Néhányan azonban másként próbálják kijátszani azt, hogy ne a helyi óvodába kelljen beíratni a gyerkőcöt. Ennek érdekében lakcímet változtatnak, átjelentkeznek. Azonban az önkormányzat leellenőrizheti, főleg nagy túljelentkezés esetén, hogy valójában az adott család mióta lakik az új lakcímen és ott ténylegesen életszerűen élnek-e. Ha esetleg nagyon szigorúak az önkormányzatnál, akkor a védőnőtől is kérhetnek igazolást, s ennek elmaradása esetén meg is tagadhatják a gyermek felvételét.
Tudni kell még azt is, hogy a jelenlegi szabályok szerint gyermekünket öt éves korig hordhatjuk családi napközibe. A magán óvoda viszont egyenértékű az állami intézményekkel, vagyis köznevelési intézmény és itt 3-7 éves gyermekek nevelését, fejlesztését, felzárkóztatását, tehetséggondozását, felügyeletét végzik, épp úgy, ahogy a hagyományos óvodákban.
Fotó:
pixabay.com
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.