Új oltásrend jön
- Dátum: 2014.04.25., 11:50
- baktérium, HPV, méhnyakrák, Oltás, pneumococcus
Az idén június 30-a után született gyermekek kötelezően megkapják a pneumococcus oltást és az új szabály szerint jön a térítésmentes HPV-oltás is.
Kötelező lesz a csecsemők pneumococcus elleni védőoltása. Az oltás eddig is térítésmentes volt, de választható, és nem kötelező. A vakcinát sorozatban adják be, a június 30-a után született gyermekek 2, 4, és 12 hónapos korban kapják majd. A baktériumok, illetve az általa okozott fertőzések különböző gyermekkori gyulladásos betegségek kialakulásában játszanak központi szerepet, így felelősek lehetnek a torok, a mandula, a középfül, a tüdő és súlyosabb esetben az agyhártyagyulladásban egyaránt.
A pneumococcus baktérimok leginkább az öt év alattiakat és a legyengült immunrendszerűeket, például az idősebbeket veszélyeztetik. Cseppfertőzéssel terjednek.
Szeptember elsejétől lesz térítésmentes az úgynevezett HPV-oltás, amelyet a 12. életévüket betöltő, de még a 13. előtt álló lányok vehetnek igénybe. Más korúak, és fiúk is, csak ők térítés ellenében. A HPV-oltás a méhnyakrák kialakulása ellen hivatott védeni, de a különböző szájüregi rákok kialakulásának kockázatát is csökkenti.
Az oltást a legjobb a szexuális élet megkezdése előtt megkapni, úgy a leghatásosabb, és természetesen ez nem jelenti azt, hogy később ki lehet hagyni a szűrővizsgálatokat. A kettő ugyanis együtt hatásos a leginkább a méhnyakrák ellni védekezésben.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.