Menü

Kávézás helyett napozás

A kávé, a koffein rengeteg ember számára a nap igazi elindítását jelenti, de sokan nem tudják, hogy ha nagyon akarjuk, könnyedén helyettesíthetjük a felkelés utáni feketét.

A kávéról, a kávézásról rengeteg szó esik. Korábban sokszor érte kritika a legnépszerűbb élénkítő italt, manapság a legtöbb táplálkozási szakember azt mondja: napi egy-két pohár nem árt, sőt használ is. A fekete teát szintén nagyon sokan fogyasztják nap, mint nap, szintén egészséges italról van szó, persze csakis mértékkel fogyasztva.

De lássuk, mi az, amit konkrétan kapunk ezektől a reggeli ébresztőnek szánt italoktól! A bennük lévő koffein először is élénkíti az agyműködését, a vérkeringést és az anyagcserét. Jót tesz az ereknek, éberré tesz, ugyanakkor megvan az a negatív tulajdonsága, hogy hatása rövid, ráadásul hosszabb távon épp a teljesítőképességet csökkenti. Még hosszabb távon a koffein becsaphatja a szervezetet, amely fáradt, de a szer hatása miatt ezt nem érezzük kellően. Ebből természetesen komolyabb egészségügyi problémák is adódhatnak.

Mint említettük, a fogyasztási határérték alatt maradva ilyen problémáink valószínűleg nem lesznek, ugyanakkor még az az egy reggeli fekete is helyettesíthető azoknak, akiknek van erre igényük és kitartóak, eltökéltek.

Ilyen lehet a reggeli napozás, napfürdő. Elég 15-20 percet, minél több szabad bőrfelülettel, a napon tölteni felkelés után rendszeresen, igaz, ez időjárás és évszakfüggő. A szakemberek szokták tanácsolni a vízfogyasztást, esetleg némi sóval vegyítve, ami energiát adhat a napra. Ajánlják még a karfürdőt (hideg vízben, könyék felett, 30 másodpercig), és a szabad levegős légzőgyakorlatokat.

Persze a kávézást egyik sem fogja kiütni a divatból, de aki életmódot akar változtatni, annak megfelelő alternatívát kínálnak ezek a módszerek.

Fotó:
pixabay.com

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.