Menü

A közösségi médiában zajlik majd az idei Hepatitis Világnap kampánya

  • Dátum: 2014.07.26., 18:34

Immáron tizedik éve rendezik meg szerte a világon a hepatitis világnapját július 28-án. A kampány célja minél szélesebb körben felhívni a figyelmet a fertőző májgyulladásra, a betegség kiváltó okaira, és ami talán a legfontosabb: a megelőzési lehetőségekre. A WHO ebben az évben a közösségi média csatornáin keresztül tervezi népszerűsíteni a prevenció fontosságát. A „Ne sárgulj be!” című, hepatitis megelőzési program keretein belül Magyarország is csatlakozik a július 28-i, nemzetközi akcióhoz.

Hepatitis a közösségi hálón

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint az emberek hajlamosak a hepatitis okozta megbetegedéseket figyelmen kívül hagyni, vagy félreérteni, vagy ami a legrosszabb, a betegeket megbélyegezni. A WHO emiatt most egy olyan globális párbeszédet kezdeményez, mellyel arra ösztönzi az embereket, hogy kezdjenek másképp gondolkodni a hepatitis betegségekről. A kampány kulcselemei erőteljes kérdések lesznek, melyekkel arra késztetik majd a közönséget, hogy újra elkezdjenek foglalkozni a témával. Így például az „Ön jól informált?” vagy netán „Tájékozatlan?” – kérdések mind a kampány „Gondold újra!” főmotívumára utalnak majd vissza. A kampány két legfőbb közösségi csatornája a Facebook és a Twitter. Az Egészségügyi Világszervezet rendszeresen frissített Facebook oldalán rengeteg információ megtalálható a téma kapcsán, beleértve az aktualitásokat és a kampányhoz kapcsolódó eseményeket is. Az Egészségügyi Világszervezet idén arra bátorítja a felhasználókat, hogy készítsenek és osszanak meg olyan képeket, melyek valami miatt elgondolkodtatták őket – ez lehet egy érdekes felhő-alakzat, egy furcsa tárgy vagy akár egy rejtvény is – és ezeket lássák el a #ThinkHepatitis hashtaggel.  Az Egészségügyi Világszervezet július 28-án, Glasgow-ban tartandó globális eseményének egyik fő eleme a Tweet fal lesz, ahol a résztvevő közszereplők, hírességek és sportolók legfrissebb, ezzel a címkével ellátott bejegyzései is azonnal megjelennek majd, újabb és újabb párbeszédet generálva.

Magyarország is posztol

A hepatitis A járvány kibontakozása és az ezzel párhuzamosan megemelkedő esetszámok miatt az Egészségügyi Világszervezet 2012-ben hepatitis A vírussal alacsonyan fertőzött területről közepesen fertőzött országgá minősítette vissza Magyarországot.

Ennek nyomán idén májusban nagyszabású tájékoztató kampány indult „Ne sárgulj be!” címmel, amely a hepatitis fertőzésekre és a megelőzés lehetőségeire hívta fel a figyelmet. A kampányt Keresztes Ildikó énekesnő, Dukai Regina előadó és Győrfi Pál, a Mentőszolgálat szóvivője is támogatta. A hepatitis világnap alkalmából Keresztes Ildikó is csatlakozik a nemzetközi kezdeményezéshez és július 28-án ezzel kapcsolatos üzeneteket jelentet meg rajongói oldalain.

Tudnivalók a hepatitis A betegségről

A hepatitis tulajdonképpen a máj gyulladását jelenti. Ezt az állapotot vírusok is okozhatják, ezeket vírushepatitiseknek nevezi az orvosi szaknyelv. Többféle hepatitis vírus létezik,  a legismertebb és leggyakoribb fajtája a széklet útján terjedő hepatitis A, ezt követi gyakoriságban a vérrel és testnedvekkel, szexuális úton terjedő hepatitis B fertőzés, illetve a hepatitis C. De létezik hepatitis E is, sőt egészen G-ig azonosítottak már hepatitis vírusokat. Az egyes hepatitis vírusok terjedésének módja és az általuk okozott betegségek és azok szövődményei is eltérőek. A hepatitis A például az egyik legelterjedtebb vírusfertőzés a világon.

Az Egészségügyi Világszervezet  becslései szerint 1,4 millió új hepatitis A fertőzés fordul elő évente.  Magyarországon néhány száz eset fordult elő az évezred első éveiben, ugyanakkor a tavalyi esztendőben összesen 1074 hepatitis A vírus okozta megbetegedést regisztráltak, hétszer többet, mint a korábbi évek jellemző kumulatív középértéke. A hepatitis A fertőzések gócpontjai lehetnek az iskolák és óvodák, ahol a gyerekek közvetlenül érintkezhetnek egymással, illetve  a vírus útját gátló higiénés körülményeket sem tartják be minden esetben. Ezen túl a tömegközlekedés során, közintézményekben és közterületeken, nyílvános mosdókban is megfertőződhetünk, a fertőzés gyakori az utazók körében is. A vírus sárgasággal járó májgyulladást okoz, amelyet gyakran kórházban kezelnek.

A hepatitis B jelenti az egyik legnagyobb  népegészségügyi problémát globálisan

A hepatitis vírusok közül a hepatitis B jelenti a legnagyobb problémát a világon, hiszen a tizedik vezető haláloknak számít globálisan, illetve tízszer könnyebben elkapható, mint a mindenki által rettegett AIDS vírusa. A hepatitis B betegség a fertőzöttek 10 %-ánál krónikussá válik, és májzsugort, májrákot okoz. Magyarországon évente több százan fertőződnek hepatitis B vírussal annak ellenére, hogy a hepatitis B ellen már 1999 óta kötelezően oltják a 13 éves fiatalokat. A hepatitis B vírus igen magas fertőzőképességgel bír, vérrel és különböző testnedvekkel terjed. Közvetítheti szexuális kapcsolat, vérátömlesztés, és apróbb sérülések, de lehet a betegség forrása fertőzött olló és borotva, piercing, tetováló tű, pedikűr vagy manikűr. Gyakran a fertőzött terhes kismama adja át gyermekének a kórokozót a szülés folyamán.  A vírus veszélyeztetheti azokat az utazókat, akik olyan országba utaznak, ahol nagyon magas arányban fordulnak elő vírushordozók, illetve a szabad szexuális életet élőket, a hepatitis B betegek családtagjait és közeli hozzátartozóit, a droghasználókat, az egészségügyi dolgozókat, a veszélyes munkát végzőket (rendőrök, tűzoltók, katonák stb.).

A megelőzés legbiztosabb módja a védőoltás

Ma már a hepatitis A és a hepatitis B ellen létezik védőoltás. A hepatitis A vírus elleni védőoltásból a teljes oltási sor (két oltás) felvételével évtizedekre szóló védettséget szerezhetünk.  Magyarországon a 29 évesnél idősebbeknek azonban ajánlott a hepatitis A és B elleni védőoltás felvétele is, hiszen ők még nem kapták meg kötelezően a hepatitis B elleni vakcinát.  A hepatitis A és B vírusok ellen egyaránt védelmet nyújtó kombinált vakcinából a teljes oltási sor felvételével (3 adag) a hepatitis A ellen évtizedekig is biztonságban érezhetjük magunkat, míg a hepatitis B ellen életünk végéig védettekké válhatunk. Ha valaki még nem védett hepatitis A és B ellen, mert korábban nem esett át fertőzésen vagy még nem kapott védőoltást, akkor ajánlott a háziorvosnál kérni a szükséges vakcinákat.

Témával kapcsolatban további információt találnak a www.utazaselott.hu/hepatitis weboldalon.

Forrás:
ViPR

Fotó:
pixabay.com

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.