Menü

Az unokájának is árthat, ha dohányzik terhesség alatt

Döbbenetes módon még mindig téma az, hogy a terhesség alatti dohányzás biztosan ártalmas-e a babának. Azok, akik mégis próbálnak kiállni a terhességi dohányzás ártalmatlansága ellen, azzal érvelnek, hogy a cigarettázás hirtelen abbahagyása stresszt, vagy akár depressziót okozhat, és ez árthat a babának, hiszen a tartós stressz depresszióra, cukorbetegségre, vérnyomászavarra való hajlamot okozhat.

A másik közhiedelem, hogy a dohányzás abbahagyásakor méreganyagok szabadulnak fel a szervezetben, ami ez esetben ártalmas a babának, így akkor valamivel jobb néhány szál cigivel „szinten tartani”. A méreganyagok felszabadulása igaz, csakhogy másik értelemben: a szervezet azonnal elkezd jobb állapotba kerülni. A vér szénmonoxid-szintje már 8 óra után csökken, 2 nap alatt pedig teljesen eltűnik a szervezetből. Az egyéb pozitív hatások is folyamatosan jelennek meg, a megvonási tünetek pedig 2-3 hét alatt eltűnnek. A kb. 3 hetes stresszt pedig nem neveznénk tartós stressznek, ha a várandósság 9 hónapig tart…

És mi van a mérleg másik nyelvében, ha az anya dohányzik babavárás közben? Sajnálatos módon sokkal súlyosabb kockázati tényezők: alacsony születési súly, vagy tartós növekedési zavar, koraszülés, oxigénhiányból adódó fogyatékosságok, idegrendszeri problémák, légúti betegségek, vagy akár magzati elhalás. Továbbá kimutatott tény, hogy a terhesség ideje alatt dohányzó anyukák gyermekeinél jóval magasabb a bölcsőhalál kockázata.

Míg a várandósság alatti dohányzás károsságát cáfolók azzal érvelnek, hogy lehetséges a stressz miatti vérnyomászavar kialakulása, addig svéd kutatók igazolták, hogy a dohányzó kismamák majdnem felénél biztosan tartós és súlyos vérnyomás-problémák jelentkeznek már csecsemőkortól kezdve. Látható tehát, hogy a dohányzás sokkal közvetlenebb és biztosabb módon jelent kockázatokat, mint annak abbahagyása.

Másik bizonyított tény, hogy a dohányzó nők körében négyszer gyakoribb a méhen kívüli terhesség előfordulása! Ennél is megdöbbentőbb tényező, hogy generációkon átívelő problémát okozhatnak a várandósság ideje alatt elszívott nikotinrudak, az unokánál például megnövekszik az asztma kockázata. Ez még akkor is igaz, ha maga az édesanya nem dohányzik!

Biztosan megéri? 

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?