Az unokájának is árthat, ha dohányzik terhesség alatt
- Dátum: 2014.08.29., 20:14
- anya, asztma, cigaretta, cigi, csecsemő, depresszió, dohányzás, fogyatékosság, idegrendszeri zavar, keringési rendellenességek, keringési zavarok, kockázat, légúti betegség, leszokás, magzat, méhen kívüli terhesség, nikotin, rizikófaktor, stressz, szénmonoxid-szint, terhesség, várandósság
Döbbenetes módon még mindig téma az, hogy a terhesség alatti dohányzás biztosan ártalmas-e a babának. Azok, akik mégis próbálnak kiállni a terhességi dohányzás ártalmatlansága ellen, azzal érvelnek, hogy a cigarettázás hirtelen abbahagyása stresszt, vagy akár depressziót okozhat, és ez árthat a babának, hiszen a tartós stressz depresszióra, cukorbetegségre, vérnyomászavarra való hajlamot okozhat.
A másik közhiedelem, hogy a dohányzás abbahagyásakor méreganyagok szabadulnak fel a szervezetben, ami ez esetben ártalmas a babának, így akkor valamivel jobb néhány szál cigivel „szinten tartani”. A méreganyagok felszabadulása igaz, csakhogy másik értelemben: a szervezet azonnal elkezd jobb állapotba kerülni. A vér szénmonoxid-szintje már 8 óra után csökken, 2 nap alatt pedig teljesen eltűnik a szervezetből. Az egyéb pozitív hatások is folyamatosan jelennek meg, a megvonási tünetek pedig 2-3 hét alatt eltűnnek. A kb. 3 hetes stresszt pedig nem neveznénk tartós stressznek, ha a várandósság 9 hónapig tart…
És mi van a mérleg másik nyelvében, ha az anya dohányzik babavárás közben? Sajnálatos módon sokkal súlyosabb kockázati tényezők: alacsony születési súly, vagy tartós növekedési zavar, koraszülés, oxigénhiányból adódó fogyatékosságok, idegrendszeri problémák, légúti betegségek, vagy akár magzati elhalás. Továbbá kimutatott tény, hogy a terhesség ideje alatt dohányzó anyukák gyermekeinél jóval magasabb a bölcsőhalál kockázata.
Míg a várandósság alatti dohányzás károsságát cáfolók azzal érvelnek, hogy lehetséges a stressz miatti vérnyomászavar kialakulása, addig svéd kutatók igazolták, hogy a dohányzó kismamák majdnem felénél biztosan tartós és súlyos vérnyomás-problémák jelentkeznek már csecsemőkortól kezdve. Látható tehát, hogy a dohányzás sokkal közvetlenebb és biztosabb módon jelent kockázatokat, mint annak abbahagyása.
Másik bizonyított tény, hogy a dohányzó nők körében négyszer gyakoribb a méhen kívüli terhesség előfordulása! Ennél is megdöbbentőbb tényező, hogy generációkon átívelő problémát okozhatnak a várandósság ideje alatt elszívott nikotinrudak, az unokánál például megnövekszik az asztma kockázata. Ez még akkor is igaz, ha maga az édesanya nem dohányzik!
Biztosan megéri?
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?