Nem csak házon kívül boldog a gyerek
- Dátum: 2014.08.31., 21:17
- beszélgetés, biztonság, biztonságos környezet, gyerek, gyereknevelés, gyerekprogramok, időtöltés, játék, játszóház, kikapcsolódás, mese, minőségi idő, otthon, önállóság, ötletek, szabadidő, szünet, tartalmas időtöltés
A mai modern társadalmakban, leginkább Európában és Amerikában egyre inkább azt gondolják a szülők, hogy a gyermekük akkor boldog, ha valamilyen tartalmas időtöltést biztosítanak a számukra. Amint egy kis szabadidejük akad, felkerekednek és járják azokat a helyeket, amik tetszhetnek a gyerekeknek: játszóház, állatkert, cirkusz, bábelőadás, vidámpark jut minden szabadnapra. De biztos, hogy ez a jó a kicsiknek?
Korunk rohanó világában igyekeznek a szülők, hogy a ritkán adódó szabadidejüket tartalmasan töltsék el. Otthon várja őket a háztartás, vagy csörögnek a telefonok, így hát inkább házon kívül töltik el a munkamentes időszakokat, hogy biztos legyen a szellemi kikapcsolódás. Ugyanez igaz a gyermekkel töltött szabadidőre is: minél több programot, emlékezetes élményt szeretnének kínálni nekik.
Ennek azonban nemcsak előnye, hanem hátránya is lehet! Bár az élmények maradandóak és jók, a kicsiknek szüksége van az otthon, teljesen szabadon eltöltött időre is, amikor kedve szerint játszhat, vagy választhatja meg, hogy mivel tölti az idejét. Ez jó hatással van a személyiségfejlődésére és az önállóságának fejlesztésére. Ha mindig kitalálják helyette, hogy mivel teljen az idő, akkor a későbbiekben is nehezebben várható tőle, hogy önállóan feltalálja magát.
Nem muszáj tehát minden szabad napra valamilyen programot tervezni! Az otthoni játék, közös ötletes időtöltések, meseolvasások legalább olyan jók a gyerekeknek. Ilyen környezetükben lehetőségük nyílik a kérdezésre, a beszélgetésre, saját környezetük pedig biztonságot jelent a számukra.
A gyerekprogramok ráadásul elég drágák, erre ma már egy jól felépített üzletág épült. Ezzel szemben az otthon töltött idő ingyen van! A gyermeke számára pedig legalább a cirkuszhoz hasonló emlékezetes élmény az is, ha stranddá alakítja át a fürdőszobát, ha bunkert építenek plédekből, vagy ha egyszerűen csak leül vele babázni, vagy autózni. Nem mellesleg, ez ingyen van, a kicsik számára mégis drágák ezek a percek.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?