Menü

Anyák a munkaerőpiacon

Itt az ideje, hogy lassan itthon is tudatosuljon: a családbarát, illetve anyabarát munkahelyek megteremtése társadalmi érdek, ne csak hirdessük, hogy a gyerekvállalás érték, hanem értékeljük is.

Fontos lenne, hogy a gyerekvállalás ne taszítsa a nőket sem az inaktivitás kényszerébe, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy az ő speciális igényeik ne süket fülekre találjanak a munkaerőpiacon.

Nem kivételezésről van szó, hanem a hátrányos helyzet kompenzálásáról, olyan foglalkoztatási formák alkalmazásáról, melyek munkáltatói és munkavállalói szempontból is előnyös feltételeket teremtenek a kisgyerekes nők számára.

Jelentős előrelépés, hogy ma már itthon is számos anyabarátnak tekinthető foglalkoztatási formát tesz lehetővé a törvényi szabályozás, más kérdés, hogy gyakorlatban ezeket milyen mértékben alkalmazzák. Ilyen foglalkoztatási forma például a távmunka, a bedolgozás, a részmunkaidő, kötetlen munkaidő. A munkáltatói oldal érzékenyítése családbarát, illetve anyabarát szempontból elengedhetetlen, és persze a munkavállalói oldalról sem lehet le venni minden felelősséget. A gyerekvállalás sok változást hoz: átalakulnak a prioritások, formálódik a szülők személyisége, átrendeződik a külvilággal való kapcsolattartás. Hogy a gyerekvállalás ne jelentsen automatikusan hátrányt egy nő számára a munkaerőpiacon egyéni felelősség is, tudatosan őrizni, ápolni kell a korábbi szellemi, illetve kapcsolati tőkénket, hiszen egy elavult szaktudás, önbizalomhiánnyal  kombinálva nem fog keresletre találni még egy „érzékeny” munkaerőpiacon sem.

Bár vannak e téren pozitív változások, mégis társadalmunk ebből a szempontból rendkívül kétszínű: egyrészről hirdeti a gyerekvállalás értékét és piedesztálra emeli az anyákat, ugyanakkor az élet számos területén egy nő számára a gyerekvállalás hátránnyá válik.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?