Menü

A történelem egyik legrettegettebb betegsége ma is létezik

  • Dátum: 2014.09.23., 19:09

Sok a tévhit a leprával kapcsolatban. Először: még nagyon is létezik a betegség, a világon legalább tízmillióan szenvednek benne, másodszor: korántsem annyira fertőző, mint ahogyan azt a közhiedelem tartja.

A lepra fertőző betegség, de tartós és szoros testi közelség kell ahhoz, hogy valaki elkapja. Ez nem jelenti azt, hogy nem kell odafigyelni rá. Nyomorbetegségnek tartják, s mint ilyen a világ szegényebb vidékein, úgynevezett fejlődő országaiban fordul inkább elő, azonban aki a trópusokon járt és a leprásokra jellemző tüneteket fedez fel magában, mindenképpen érdemes kivizsgáltatnia magát. A veszély elsősorban abban van, hogy sokszor nem ismerik fel a betegséget, mert eszükbe sem jut a lepra, mint potenciális fertőzés.

A lepra tüneteihez tartozik a bőr tartós károsodása, érzéskiesés, izomgyengeség, zsibbadás, egyéb szövetkárok és a vakság. Magát a kórokozót nem nehéz kiírtani a szervezetből, megfelelő gyógyszeres kezelés szükséges hozzá, más kérdés, hogy ezek a gyógyszerek az említett szegény vidéken nem mindenhol elérhetőek. Ha időben elcsípik, a betegnek semmilyen bántódása nem esik, de ha nem, a hegek és csonkolások kezelése hosszabb időt vesz igénybe, körülményes, fájdalmas, idő és pénzigényes folyamat.

Érdekesség, hogy a leprával kapcsolatos mítoszok több ezer évre vezethetőek vissza. Az ókorban és a középkorban a szedte áldozatait, s a betegséget még ma sem sikerült legyőzni. Említettük, elsősorban az afrikai és ázsiai területek érintettek, de ez nem jelenti azt, hogy másutt ne lenne leprás beteg. Az Egyesült Államokban is midig akadnak újonnan megfertőződtek, hozzánk közel pedig Romániában számít viszonylag elterjedtnek.

Fotó:
sxc.hu

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.