Menü

Fogamzásgátlás - Még mindig nem vagyunk eléggé felvilágosultak?

Az elvégzett abortuszok száma még mindig nagyon magas, és egyre növekvő tendenciát mutat hazánkban, ami jelzi, hogy a fogamzásgátló eszközök alkalmazása nem hatékony.

Feltehetően abban szinte mindenki egyetért, hogy inkább a fogamzásgátló eszközök használata terjedjen el, mint a nem kívánt terhességet követő abortuszok száma nőjön. Mégsem szeretünk erről beszélni, és törvényi szinten is bizonyos mértékig még akadályozottnak is tekinthető a hatékony fogamzásgátló eszközök használata.

Egyrészt a gyakran emlegetett iskolai és, vagy szülői felvilágosítás még mindig tabukba ütközik, pedig gyermekeink egyre korábban vállnak szexuálisan aktívvá. Ezért különösen fontos lenne, hogy megbízható forrásból, tervezetten ismerjék meg a fiatalok a különböző fogamzásgátlási eljárásokat és eszközöket.

Másrészt pedig a törvényi szabályozás sem teremti meg azokat a feltételeket, melyek növelhetnék a hatékony fogamzásgátlási módszerek alkalmazását, és ezzel párhuzamosan csökkentenék az abortuszok számát. A fogamzásgátló tablettákat továbbra sem támogatja a társadalombiztosító, így sokszor a tájékozatlanság mellett, anyagi okai is vannak a megfelelő fogamzásgátlás elmaradásának. És bár az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezte a 72 órás abortusztablettát, forgalmazása mégis tilos hazánkban.

Sok esetben tehát, főleg a fiatalabb és szegényebb nők körében a megfelelő fogamzásgátláshoz való hozzáférhetőség mind fizikailag mind anyagilag akadályoztatva van. És persze a szexuális kultúra fejlettsége is kardinális pontja a témának, de ez visszavezet az iskola szerepére ebben a kérdésben. A szexuális felvilágosítás fontos részét kellene képeznie a tantervnek, a szexuális nevelés nem lehet esetleges, tabukkal és aktuális politikai ideológiával tűzdelt. 

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.