Szemünkre mehet a sok munka
- Dátum: 2014.09.30., 18:26
A látás az egyik legveszélyeztetettebb terület, ha arról van szó, hogy a túl sok munka az egészségünk rovására megy. Sokan ülnek napi nyolc-tíz órát a monitor előtt, ami bizony káros lehet. A bajt ugyanakkor meg lehet előzni.
A túl sok munkára sokszor nincs orvosság, hiszen van olyan, hogy az ember nem teheti meg, hogy ne végezze el az adott feladatot. Ugyanakkor számos olyan eset is van, amikor képtelenek vagyunk saját magunkat leszabályozni, pedig megtehetnénk. Ez egyébként elég gyakori.
Így, vagy úgy, tudatos hozzáállással sokat tehetünk egészségünkért, akkor is, ha a kelleténél többet dolgozunk.
A számítógépekkel dolgozók legkényesebb pontja a gerinc mellett a szem. Ha sok a munka, egyáltalán nem mindegy milyen monitort használunk, hogyan ülünk és mennyit pihenünk.
A modern eszközök képernyői ugyan sokkal jobbak, mint a régi számítógép-monitorok, ezzel együtt komoly terhelést jelentenek a szemnek. A szem izmai sokkal nagyobb hatásnak vannak kitéve, mint normál esetben, hiszen szinte állandóan fókuszálnunk kell. Ehhez hozzájön az is, hogy monitor előtt kevesebbet pislogunk. Szemünk elfárad, ami szemszárazsághoz, égő érzéshez, könnyezéshez, homályos látáshoz vezethet. Hosszú távon ezekből komoly problémáink lehetnek.
Érdemes beállítani a kellő távolságot, ez körülbelül 50-70 centiméter a monitortól, amely egy kicsi lehet lejjebb, mint a szemünk. Ha tehetjük, ne olvassunk papírról is egyszerre, mert az még több fókuszálási munkát jelent szemünknek. A fényerőt és a kontrasztot érdemes szakemberrel beállíttatni, ahogyan a betűméretet is, ezekben egyébként szemész is tud segíteni.
Apropó szemész, évi egyszeri ellenőrzés mindenképpen javasolt. Ahogyan az is, hogy azoknak akik sokat ülnek a gép előtt, lehetőleg óránként/kétóránként tartsanak egy kis pihenőt.
Fotó:
pixabay.com
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.