Menü

A hétpettyes katicák ellenségei

Alig hat éve találtak rá az első magyarországi példányokra és ma már ott tartunk, hogy az őshonos hétpettyes, kétpettyes, valamint az igen ritka szemfoltos katicák természetes életterét is veszélyeztetik az úgynevezett rémkaticák.

Az utóbbi időszakban egyre többet hallunk a harlekin katicákról, amelyek nemcsak bűzös sárga pöttyöket eregetnek, hanem fájdalmasan csípnek is. A hagyományos hétpettyes katicáknál ezek a példányok jóval nagyobbak és rajokban támadnak, akár csak a darazsak, vagy a méhek.

Ha a házunk falát, az ablakok kereteit, az üveget ellepik ezek a köznyelv által csak rémkaticaként emlegetett bogarak, a legjobb, ha azonnal összefogdossuk őket egy befőttes üvegbe, vagy lefújjuk őket rovarirtóval. A látszólag ártatlan bogarak, amit a szaknyelv horrorfilmbe illően ragadozóbogaraknak hív, pusztán biztonságos és védett telelőhelyet keresnek maguknak, azonban egyáltalán nincs szükségünk arra, hogy ezek az élősködők átteleljenek és tovább szaporodjanak.

A harlekin katica alapvetően Dél-Szibériától Dél-Ázsiáig őshonos, amit a nyolcvanas években azért telepítettek be Amerikába, hogy felzabálják a tetveket. Sokáig sikerült kontroll alatt tartani a rémkaticákat, de aztán kiderült, hogy nemcsak a tetveket szeretik, hanem szívesen fogyasztanak ízletes zöldségeket és gyümölcsöket is és egyre több helyen rajzottak fel, ekkor már kontrollálatlanul. A szakemberek belátták, hogy óriási tévedés volt a harlekinek betelepítése, ám azóta már világszerte elszaporodtak. Sajnos, ha ezek a bogarak felfedeznek maguknak egy helyet, ahol az életkörülmények számukra ideálisak, akkor lehetetlen őket kiirtani.

A szakirodalom szerint hazánkban az első példányt 2008-ban Merkl Ottó entomológus találta, ám azóta az ország szinte minden szegletében feltűnt. Ez azért is okozhat gondot, mert az egyébként teljesen ártalmatlan, de igen hasznos hétpettyes és kétpettyes katicákat egyre inkább kiszorítják természetes élőhelyükről. Sajnos természetes ellenségük nincs, legfeljebb a különböző permetszerekkel lehet védekezni ellenük, ráadásul, míg a hagyományos katicák évente egy nemzedéket nemzenek, addig a harlekinek négyszer is eredményesek. Sőt csípnek is, és rajokban támadnak, embert, állatot egyaránt.

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!