Minden második embert érint a reflux
- Dátum: 2014.11.03., 14:07
- mi az a reflux, reflux, reflux gyógyítása, reflux tünetei
A reflux egy igen gyakori betegség: a tápcsatorna felső szakaszának működési zavarát jelenti. A laikusok számára lefordítva egy olyan folyamatról van szó, amikor étkezés után a gyomor tartalma gyomornedvekkel és gyomorsavakkal elkeveredve visszajut a nyelőcsőbe ott kellemetlen tüneteket okozva.
Több helyütt olvasni arról, hogy egy felmérés szerint a reflux betegség minden második embert érinti hazánkban. Nem kell hozzá szakorvosi diploma, hogy kimondjuk, ennek okai leginkább a helytelen, magyaros táplálkozásban rejlenek.
A reflux tünetei főként akkor jelentkeznek, amikor tele esszük magunkat, a nyelőcső és a gyomorszáj izmai ellazulnak és a gyomor tartalma a gyomorsavakkal, nedvekkel elkeveredve visszajut, felfelé a nyelőcsőbe. Ilyenkor savas, maró érzés lesz úrrá rajtunk, a csípős visszaböfögéstől nehezen szabadulunk, köhögési inger és roham is kialakulhat. Ezzel párhuzamosan a gyomorégés is megjelenik, sőt súlyosabb esetben a szegycsont mögötti égő érzésről is panaszkodnak a betegek. Utóbbi azért is kellemetlen, mert többször előfordul, hogy a szívinfarktus tüneteit vélik felfedezni magukon a refluxos betegek, pedig a mellkas középvonalában jelentkező égő érzés, ami akár a karokig elhúzódhat, ezt a gyomorbetegséget jelzi.
A szakemberek azt tanácsolják, a refluxra hajlamosak kerüljék a zsíros, fűszeres, magyaros ételeket, az olajban sült étkeket, az ecetes, savas savanyúságokat, a paradicsomot, a csokoládét, a koffeint, valamint az alkoholt. Utóbbi kettő igazi melegágyat biztosít a gyomorsavnak, még az egészséges embereket is sokszor elsavasítják.
A reflux olyankor is kialakulhat, amikor túl szoros ruhát hordunk egész napon át, vagy egy kiadós étkezés következtében, amikor hirtelen előre hajolunk, előre dőlünk. Főleg a kismamákat kínozhatja, de számukra megnyugtató, hogy a várandósság végével a reflux is elmúlik.
A refluxra való hajlamot a sok cukor, édesség, az elhízás és a dohányzás növeli.
Fotó:
pixabay.com
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.