Menü

Házi praktikák - Az ablaktisztítás fortélyai

Mire jó a háztartásban a használt, lyukas nejlonharisnya? Ha azt a választ adjuk, hogy semmire, akkor nem ismerjük nagyanyáink ablaktisztító és fényesítő trükkjeit.

Az időjósok szerint néhány nap erejéig visszatér az indiánnyár. Ezt a kellemes időszakot arra is kihasználhatjuk, hogy a hideg tél előtt még utoljára lemossuk a lakásunk, házunk ablakait, hogy tavaszig azzal ne kelljen vesződni.

Fontos, hogy zimankóban, vagy verőfényes napsütésben inkább neki se álljunk az ablaktisztításnak, de ha kissé felhős, borús az idő, akkor a legideálisabb a körülmények ennek a házimunkának.

Nagyanyáink forró ecetes vízzel kezdték a munkát, ezzel tudták legkönnyebben a koszt, az odaszáradt légy- és madárürüléket eltávolítani. Aki nem jár sikerrel az utóbbival, az használjon denaturált szeszt, néhány cseppel gyorsan feloldhatjuk az ablakra ragadt mocskot.

Az ablakkeretet jómagam néhány csepp folyékony súrolóval dörzsölöm át, majd tiszta vízzel öblítem át, de az ecetes forró víz is jó megoldás lehet. Korábban szalmiákszeszt használtak őseink ennek a folyamatnak az elvégzésére, főleg színezett keret esetén.

Az üveg tisztítása tömény, vagy hígított ecettel is elvégezhető. Második lépésként töröljük át a felületeket olyan törlőronggyal, amely nem bolyhosodik, majd utolsó lépésként vegyünk elő újságpapírt, amivel csík- és foltmentesre törölhetjük az ablakokat, ráadásul szép fényesre is.

Régen sót, vagy borszeszt használtak, hogy még csillogóbbá váljanak az üvegek. S van, aki a használt, lyukas nejlonharisnyájával fényesíti ki az ablakokat.

A dédmamáink egyik praktikája szerint, krumplihéjat főztek, s a főzőlével mosták tisztára az ablakot. Hogy ez valóban hatásos-e azt nem tudjuk, mindenesetre ez az a házi praktika, amit feltételezhetően nincs ember, aki ki szeretné próbálni.

Fotó:
pixabay.com

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.