Menü

Házi praktikák - Az ablaktisztítás fortélyai

Mire jó a háztartásban a használt, lyukas nejlonharisnya? Ha azt a választ adjuk, hogy semmire, akkor nem ismerjük nagyanyáink ablaktisztító és fényesítő trükkjeit.

Az időjósok szerint néhány nap erejéig visszatér az indiánnyár. Ezt a kellemes időszakot arra is kihasználhatjuk, hogy a hideg tél előtt még utoljára lemossuk a lakásunk, házunk ablakait, hogy tavaszig azzal ne kelljen vesződni.

Fontos, hogy zimankóban, vagy verőfényes napsütésben inkább neki se álljunk az ablaktisztításnak, de ha kissé felhős, borús az idő, akkor a legideálisabb a körülmények ennek a házimunkának.

Nagyanyáink forró ecetes vízzel kezdték a munkát, ezzel tudták legkönnyebben a koszt, az odaszáradt légy- és madárürüléket eltávolítani. Aki nem jár sikerrel az utóbbival, az használjon denaturált szeszt, néhány cseppel gyorsan feloldhatjuk az ablakra ragadt mocskot.

Az ablakkeretet jómagam néhány csepp folyékony súrolóval dörzsölöm át, majd tiszta vízzel öblítem át, de az ecetes forró víz is jó megoldás lehet. Korábban szalmiákszeszt használtak őseink ennek a folyamatnak az elvégzésére, főleg színezett keret esetén.

Az üveg tisztítása tömény, vagy hígított ecettel is elvégezhető. Második lépésként töröljük át a felületeket olyan törlőronggyal, amely nem bolyhosodik, majd utolsó lépésként vegyünk elő újságpapírt, amivel csík- és foltmentesre törölhetjük az ablakokat, ráadásul szép fényesre is.

Régen sót, vagy borszeszt használtak, hogy még csillogóbbá váljanak az üvegek. S van, aki a használt, lyukas nejlonharisnyájával fényesíti ki az ablakokat.

A dédmamáink egyik praktikája szerint, krumplihéjat főztek, s a főzőlével mosták tisztára az ablakot. Hogy ez valóban hatásos-e azt nem tudjuk, mindenesetre ez az a házi praktika, amit feltételezhetően nincs ember, aki ki szeretné próbálni.

Fotó:
pixabay.com

Szemárpa, a kellemetlen dudor

Sajnos már sokan ismerik a szemárpa kellemetlen tüneteit, melynek többtípusa van. Lássuk a tüneteket és a kezelési módokat.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?