Húsz perc alatt kiderülhetnek rejtett betegségeink
- Dátum: 2014.11.10., 15:33
Reggel kikel az ágyból és fáj minden mozdulat. Elmenne futni, de sajog a térde. Felvenné a kedvenc magas sarkúját, de már a gondolatától is kirázza a hideg. Élete legszebb pillanatait éli át a gyermekvárás hónapjaiban, de egyre elviselhetetlenebb a hátfájás. Órákon át fizikai munkát végez, de végtagjai egyre nehezebben bírják. Nincs olyan korosztály, amely ne lenne érintett mozgásszervi problémákban, de a legtöbben csak súlyos panaszok esetén fordulnak orvoshoz. Egy komplex szűrővizsgálattal nemcsak kezelni lehet egyes betegségeket, hanem megelőzni is.
A mozgás fontos része életünknek, ez alatt pedig nemcsak a sportolást értjük. Ha reggel már úgy kelünk ki az ágyból, hogy sajognak a végtagjaink, ez a kellemetlen érzés egész nap elkísér majd bennünket. Sokan épp a fájdalom miatt csökkentik a mozgást, szervezetünk viszont idővel, további problémákkal és nehézségekkel küzd majd a mozgásszegény életmód miatt. Egy mozgásszervi szűrővizsgálat nemcsak panaszok észlelése esetén, hanem a problémák megelőzése miatt is fontos.
- A nem megfelelő cipő, a rossz tartás, a túlsúly, a rosszul végzett mozgás mind hatással van végtagjaink egészségére. Megelőzni egy egészségügyi problémát azonban mindig könnyebb és kevesebb fájdalommal, anyagi áldozattal jár, mint egy kialakult elváltozást meggyógyítani – vélekedik Dr. Börzsei-Knoll Veronika lábsebész, ortopéd-traumatológus, az Emineo Egészségügyi és Baleseti Központ egyik szakmai vezetője. – A komplex mozgásszervi szűrővizsgálat ajánlott mindazoknak, akiknek már fáj minden mozdulat, illetve azoknak, akik szeretnék megelőzni az esetleges elváltozásokat, fájdalmakat.
A szakember a vizsgálatot ajánlja kisgyerekes szülőknek, mivel már a fejlődő szervezet esetében is fontos, hogy odafigyeljenek a helyes testtartásra, a boka dőlésére, a lábakra, a gerincre és a csípőre. Ugyancsak ajánlott, hogy várandós nők is kivizsgáltassák magukat, hiszen áldott állapotban a nők csontozata meggyengülhet a magas fokú kálciumelvonás miatt, továbbá a túlsúly miatt is kialakulhatnak mozgásszervi deformitások, bokasüllyedés, hátfájás.
A sportolók és az aktív életet élők számára is fontos az igénybe vett szervezet folyamatos karbantartása, de ne feledkezzünk meg az idősebb generációról sem! Az évek gyarapodásával nem feltétlenül jár együtt a végtag-, derék-, vagy a hátfájdalom.
Kiemelt célcsoport továbbá az álló-, a nehéz fizikai és a sok gyaloglással járó munkát végzők köre. Ők különösen károsíthatják végtagjaikat helytelen lábbeli használata, illetve rossz tartás miatt. Ugyanúgy fontos a szűrővizsgálat azoknak is, akik folyamatosan ülőmunkát végeznek.
Dr. Börzsei-Knoll Veronika szerint egyébként tanácsos lenne mindenkinek részt venni évente, de legalább kétévente mozgásszervi szűrővizsgálaton, hiszen – még ha nincsenek is panaszai -, súlyos elváltozások derülhetnek ki egy ilyen ellenőrzés során.
A szakorvos feltérképezi a páciens hétköznapi mozgásvilágát, a korábbi sérüléseket, esetleges fájdalmakat. Megvizsgálja a kezet (kézfej, csukló, könyök és váll), a lábat (lábfej, boka, térd, csípő ízület, izmok, szalagok és porcok), de a gerinc és a hát állapota, a test tartása is külön vizsgálat alá esik. Ezután számítógépes talpnyomás mérés segítségével megismerhetőek a láb statikai elváltozásai, illetve felismerhetőek az esetleges fájdalmat nem okozó deformitások. A fájdalommentes vizsgálat alapján egy hőtérképszerű képet kapnak a talp állapotáról, valamint a nyomási és a túlterhelt pontokról, amelyeken gyakorlatilag jár a beteg. A komplex ortopédiai vizsgálat nem vesz többet igénybe 20 percnél.
További információ: www.emineo.hu
Forrás, fotó:
emineo
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.