Menü

Kinyílik a világ a speciális biciklikkel

A dombóvári fogyatékos személyekkel foglalkozó PRESIDIUM Közhasznú Egyesület rendhagyó ötlettel állt elő: kétféle speciális kerékpárt vásárolt, hogy azoknak is megnyithassa a kerékpáros élmények tárházát, akik önállóan nem lennének képesek biciklizni.

Így kétféle kerékpárt vásárolt a szervezet: az egyik egy kerekesszékes kerékpár, egy háromkerekű eszköz, melynek az elejére könnyedén rá lehet gurítani a kerekesszéket, és becsatolás után a „riksa” már indulhat is, hogy az elektromotorral is kapható eszközzel könnyedén útra keljenek. A másik pedig egy szintén speciális tandemkerékpár, melynek második utasaként vak, autista, vagy más fogyatékossággal élő felnőttek és gyerekek tekerhetnek. Mindezzel a szervezet nem titkolt célja, hogy kinyissa a világot a fogyatékos személyeknek, valamint az idős, továbbá rehabilitáció alatt álló embereknek. Ugyanis a kerékpárokkal egy különleges szolgáltatást indítanak a városban: nemcsak az intézmény szárnyai alatt állóknak biztosítanak élményeket, hanem a dombóvári idősek otthonában élőknek, valamint a Dombóvár-Gunarason található rehabilitációs központban lévő személyeket is szállítják, és számukra városnéző, valamint taxi-szolgáltatást biztosítanak a különleges biciklikkel.

És ez még nem minden: a kerékpározáshoz olyan plusz élményeket szeretnének kapcsolni, minthogy a városnéző út alatt érdekes tájékoztató hang- és képanyagot nézegethetnek az éppen szállított személyek, az élményeiket pedig fotókkal és videókkal is rögzítik, hogy maradandó legyen a számukra.

A különleges és rendhagyó kerékpáros élmények nem titkolt célja a gyógyulás, a fejlesztés, a kimozdítás. Ugyanis a világ tágítása mindig egészségmegőrző, sőt testi és lelki egészségfejlesztő hatással van. Azokra ez hatványozottan érvényes, akiknek egyéb módon nem lenne lehetőségük biciklizni.

Sajnálatos módon ezek az eszközök nem olcsóak, a holland gyártmányú speciális kerékpárokat és a szolgáltatás kiépítését a Norvég Civil Támogatási Alap segítségével valósíthatja meg az egyesület. Bíznak azonban benne, hogy a befektetés megtérül, és az élményterápia hatásos lesz  - ha már csak egy kicsit is teljesebb életet tudnak biztosítani a kerékpározásban korábban akadályozott embereknek, akkor megérte… 

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.