Kezdjük diétával az évet. Vagy inkább ne!
- Dátum: 2015.01.04., 17:17
- diéta, étel, fogyás, fogyasztás, Karácsony, kilók, sütemény, szilveszter, ünnep
A karácsonyi pluszkilók leadása minden év vége egyik fő slágertémája. A hangsúly nem a diétán, hanem az odafigyelésen van.
Mindenki ismeri a szituációt: a karácsonyi ünnepek „ereszd el a hajam” gasztronómiai mentalitása általánosnak mondható. A nehéz ételek és édességek garmadája nincs túl jó hatással szervezetünkre. A baj ráadásul nem is azzal van, hogy szenteste és az utána következő két napban többet eszünk a kelleténél, hanem azzal, hogy nehéz ezzel a lendülettel leállni.
A karácsonyi ünnepek és rokonlátogatások után ugyanis a nagy mennyiségben legyártott finomságok jó része még mindig az asztalon, hűtőben van, így a „túladagolás” rendszerint év végéig folytatódik. Ráadásul ekkor következik egy újabb ünnep, ami ugyan szintén nem a visszafogott fogyasztásról ismert.
Mi a teendő akkor, ha nem szeretnénk, hogy a januárunk a plusz kilók miatti sopánkodással teljen? Hogyan akadályozzuk meg, hogy esetlegesen maradandó felesleget gyűjtsünk be?
Érdemes erre már karácsony előtt gondolni. A rokonságban valószínűleg mindenki süt-főz, nem biztos, hogy nekünk is hatféle süteménnyel és ötféle főétellel kell készülnünk. Minél kevesebb, annál kisebb az esély a felhalmozódásra. Mert ami marad, azt nagy valószínűséggel el is fogyasztjuk. Tehát csökkentsük a mennyiséget, s esetleg próbáljuk meg erre a rokonságot is rávenni.
A másik megoldás a sportolás azonnali elkezdése az ünnepeket követően. Nem kell nagy dologra gondolni, csak egy kis tornára, sétára, vagy futásra. Ez nemcsak jó hatással van ránk, hanem a nassolástól is elveszi az időt.
Ha cukorból és zsírból időben visszaveszünk, nem kell szégyenkeznünk és bosszankodnunk, ha a mérlegre állunk. Igyekezzünk visszatérni a zöldségekre és a gyümölcsökre, minél előbb visszalépünk a régi kerékvágásba, annál jobb.
Amennyiben betartjuk a fentieket, biztosan nem kell nagy diétával kezdenünk az esztendőt.
Fotó:
pixabay.com
A visszahízás okai
A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget
Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?
Mire utalhat a hirtelen fogyás?
Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.
4 tipp gyors fogyáshoz
Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.
Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!
Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.