Menü

Felesleges plusz kilók a várandóság alatt

Bár nem elsődleges kérdés babaváráskor, de a legtöbb nő fejében azért megjelenik az elhízástól való félelem. A túlzott súlygyarapodás ugyanakkor nemcsak esztétikai probléma, hanem egészségmegőrzés szempontjából sem elhanyagolható kérdés.

A terhesség természetes velejárója a súlygyarapodás, de korántsem mindegy hogy ez milyen mértékű. A szakemberek egyébként a 9-12 kiló közötti súlygyarapodást minősítik normális mértékűnek, de természetesen ez nem azt jelenti, hogy diétáznunk kell, annak érdekében, hogy ne szedjünk fel felesleges kilókat. A diétázás ugyanis komoly hiánybetegségekhez vezethet, hiszen a fejlődő magzat is az anya testéből nyeri a tápanyagokat, vitaminokat.

A magzat megfelelő fejlődése érdekében igyekezzünk változatos étrendet követni, persze ez nem mindig egyszerű a megbolydult hormonrendszerrel járó, néha szélsőséges módon megnyilvánuló étvággyal. A terhesség ugyanis okozhat komoly émelygést, de járhat farkaséhséggel is.

A szervezet azért bizonyára tudja, hogy mire van szüksége ebben az időszakban, ezért ha megkívánunk valamit, nem érdemes böjtölnünk és megtagadnunk magunktól, amire vágyunk. Arra azonban érdemes figyelni, hogy ne a „kettő helyet eszem” elvet kövessük. Együnk inkább többször egy nap, de kevesebbet, és nassolás helyett illetve mellett ne feledkezzünk meg az értékes tápanyagokat hordozó élelmiszerekről sem. Fogyasszunk minél több tejterméket, gyümölcsöt és zöldséget. A folsavnak bizonyítottan erőteljes magzatvédő hatása van, ezért különösen az első időszakban, de egész várandóság alatt figyeljünk oda a bevitelére többek között a következő élelmiszerek fogyasztásával: máj, paraj, leveles zöldségek, gránátalma. A megfelelő vas bevitelre is figyelmeztetnek a szakemberek, melyet például vörös hús, lencse, bab, spenót fogyasztásával pótolhatunk. A megfelelő mennyiségű folyadékpótlásról se feledkezzünk el, ajánlatos ilyenkor magnéziumban gazdag ásványvizet fogyasztani, a magas cukortartalmú üdítőket pedig inkább kerüljük. Egyébként a citromos víz a tapasztalatok szerint még a hányingert is csökkenti, miközben pótolja a folyadékot és értékes vitaminhoz juttatja a szervezetet.

Összességében tehát a várandóság alatti helyes táplálkozás több szempontból kívánatos. Az esztétikai okoktól eltekintve a feles kilók akár komoly egészségügyi problémákat okozhatnak a kismamáknál, többek között terhességi diabéteszhez, vagy keringési problémákhoz vezethetnek. De a túl gyors ütemű, és túlzott súlygyarapodás megnehezítheti ezen különleges időszak mindennapjait is, hiszen hát és ízületi fájdalmakkal járhat, nem is beszélve a kimerültségről,és a fáradtságról melyet a felesleges plusz kilók cipelése jelenthet.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?