Menü

„8- hónapos idegenkedés”

Az első évben változnak a legtöbbet, és a legintenzívebben a gyerekek. És bár már a kezdetektől megismerik saját szüleiket, az elején az idegen és az ismerős közötti különbségtétel egészen más szintű, mint a későbbiek folyamán.

A kötődés ugyanis bármennyire is furcsa csak a 7.-8. hónapra alakul ki, ezért ebben az időszakban olyan új elemeket fedezhetünk fel kisbabánk reakciójában, mint például a szorongás idegenek jelenlétében.

Természetesen valakinél előbb, valakinél pedig később zajlik le ez a folyamat, de az idegenektől való szorongás megjelenése fontos fordulópontja a babák szellemi és szociális fejlődésének.

Sok szülő meglepetten tapasztalja, hogy az eddig mindenkivel barátkozó, ismerkedő babája, hirtelen félőssé válik, idegenek jelenlétében sír, és csak az ő ölükben nyugszik meg.

Tévesen ezt úgy is értelmezhetjük, hogy eddig kevés inger érte a babát, keveset vittük közösségbe, ezért fél másoktól. Pedig valójában teljesen természetes, hogy hozzávetőlegesen a 8. hónapra kisbabánk már egyértelműen különbséget tesz az ismerősök, szűk családi kör tagjai és a ritkán látott, illetve nem ismert, idegenek között. Így amikor számára idegenek, kevésbé ismert személyekkel találkozik többé- kevésbé szorongó magatartást mutat, és keresi a biztonságot jelentő szülői testkontaktust. Ha ezt az érzelmi változást helytelenül értelmezzük, és nem vesszük figyelembe a másoktól való félelmét, pont az ellenkező hatást váltjuk ki, még inkább fokozzuk benne a szorongást.

Egyébként ez a változás egyúttal azt is jelenti, hogy a szülőhöz való kötelék megerősödött, és intenzívebb kötődés alakult ki.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?