„8- hónapos idegenkedés”
- Dátum: 2015.02.10., 18:34
- baba, félelem, kötődés, szociális fejlődés
Az első évben változnak a legtöbbet, és a legintenzívebben a gyerekek. És bár már a kezdetektől megismerik saját szüleiket, az elején az idegen és az ismerős közötti különbségtétel egészen más szintű, mint a későbbiek folyamán.
A kötődés ugyanis bármennyire is furcsa csak a 7.-8. hónapra alakul ki, ezért ebben az időszakban olyan új elemeket fedezhetünk fel kisbabánk reakciójában, mint például a szorongás idegenek jelenlétében.
Természetesen valakinél előbb, valakinél pedig később zajlik le ez a folyamat, de az idegenektől való szorongás megjelenése fontos fordulópontja a babák szellemi és szociális fejlődésének.
Sok szülő meglepetten tapasztalja, hogy az eddig mindenkivel barátkozó, ismerkedő babája, hirtelen félőssé válik, idegenek jelenlétében sír, és csak az ő ölükben nyugszik meg.
Tévesen ezt úgy is értelmezhetjük, hogy eddig kevés inger érte a babát, keveset vittük közösségbe, ezért fél másoktól. Pedig valójában teljesen természetes, hogy hozzávetőlegesen a 8. hónapra kisbabánk már egyértelműen különbséget tesz az ismerősök, szűk családi kör tagjai és a ritkán látott, illetve nem ismert, idegenek között. Így amikor számára idegenek, kevésbé ismert személyekkel találkozik többé- kevésbé szorongó magatartást mutat, és keresi a biztonságot jelentő szülői testkontaktust. Ha ezt az érzelmi változást helytelenül értelmezzük, és nem vesszük figyelembe a másoktól való félelmét, pont az ellenkező hatást váltjuk ki, még inkább fokozzuk benne a szorongást.
Egyébként ez a változás egyúttal azt is jelenti, hogy a szülőhöz való kötelék megerősödött, és intenzívebb kötődés alakult ki.
Fotó:
pixabay.com
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés
Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.
Karácsonyi gyerekszáj
Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!