Ezt próbáld ki! - Kézilabda
- Dátum: 2015.03.06., 11:38
Érdekesség, hogy eddig épp ez a sportág maradt ki bemutató sorozatunkból. Valószínűleg ennek az az egyik oka, hogy hazánkban rendkívül népszerű és általában nem kell nógatni a fiatalokat a kipróbálására.
Pedig a kézilabda egyáltalán nem könnyű és egyszerű sport, ellenben rendkívül látványos. A magyar sikereknek és hagyománynak hála rengeteg gyerek választja ezt a sportágat, ám az idősebbek közül szinte kizárólag azok űzik, akik versenyszerűen játszanak.
Tény, a kézilabda nem hobbisport, ugyanakkor ez komolyságát is mutatja. Az ügyesség és a technikai felkészültség mellett komoly fizikai adottságok és állóképesség szükséges hozzá.
Ebben a sportágban aztán nincs gond az intenzitással és a mozgás alaposságával, a kézilabda nyaktól lábfejig dolgoztat. Sokszor talán túlságosan is, de erre majd visszatérünk.
A kézilabdában futni, ugrani és dobni kell, ezek az alapvető mozgásformák mindig is izgatták az emberiséget, hiszen részei voltak fejlődésének. Maga a játék azonban csak a 20. század elején alakult ki, előtte különböző „elő-sportágak” bontogatták szárnyaikat. Érdekesség, hogy a kézilabdát először elsősorban nem a megszokott, mai játéktereken, hanem nagypályán játszották, és 11 fő alkotott egy csapatot. A nagypályás kézi először 1936-ban, Berlinben szerepelt az olimpiai játékokon.
A kézilabda kispályás változata korábban is létezett, párhuzamosan a nagypályással, de inkább csak az északi, rosszabb időjárási körülményekkel rendelkező országokban számított teremsportnak a játék. A „kicsi” aztán előbújt a háttérből és szépen lassan legyőzte a „nagyot”. Az ok egyszerű, a kispályás verzió gyorsabb, dinamikusabb, izgalmasabb volt. A 60-as évek végére a nagypályás kézi nagyjából el is tűnt.
1972-ben a kézilabda ismét helyet kapott az olimpián, a népszerűsége pedig folyamatosan nőtt. A szabályváltozások jót tettek a sportágnak, amely az elmúlt évtizedekben rengeteget fejlődött technikailag és taktikailag. Persze még mindig van hová, a játékvezetői felfogás, az ítéletek szubjektivitása időről-időre vitákat vált ki.
A kézilabda, mint említettük, rendkívül erőteljes sport, amelyben egyszerre kell atletikusnak, ügyesnek és nagyon erősnek lenni. Hátránya a viszonylag nagy sérüléskockázat, valamint az, hogy versenyszerűen bizonyos fizikai paraméterek alatt nem lehet űzni.
Fotó:
wikipédia
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne
Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.