Menü

Vegyük komolyan a játékszenvedélyt!

Mivel hazánkban már csak korlátozott helyszínen lehet hozzáférni a játékgépekhez, a játékszenvedélyről azóta kevesebb szó esik. Pedig a probléma még mindig fennáll, hiszen a szerencsejátékok, valamint az internetes kaszinók virágkorukat élik. Ez a függőség pedig ugyanolyan komoly következményekkel jár, mint például az alkoholizmus.

Mivel a játékszenvedély kevésbé ismert betegség, sokan nem ismerik fel időben a problémát, csak akkor, amikor már veszélybe került a család likviditása, valamint visszavonhatatlanul megromlottak a családi kapcsolatok. Ráadásul sokkal könnyebb titokban tartani, legalábbis az anyagi problémákon túl.

Bár a játékfüggőknek valóban csökkent a tere azzal, hogy már nem lehet bármely vendéglátóegységben szerencsejáték-gépeket elhelyezni, a totó, lottó, kaparós sorsjegy, a fogadások ugyanúgy függőséget okozhatnak, az online játékhoz pedig még ki sem kell tenni otthonról a lábunkat.

Igen, nem véletlenül hívjuk ezt függőségnek, ugyanis a hatásmechanizmusa hasonló, mint a nikotin-, alkohol-, vagy drogfüggőségnek. Sok esetben ezek párhuzamosan is jelen lehetnek. A szenvedélybeteg ugyanolyan emészthetetlen vágyat érezhet vágya tárgya – ez esetben a játék iránt, ha pedig nem jut hozzá, akkor feszült és ingerült, vagy depresszív hangulatú lesz. A kontrollvesztés szintén ugyanúgy jellemző: nem számít már neki, hogy kinek a pénzét játssza el, mire volt félretéve a nevezett összeg, vagy hogy milyen feszültséget jelent a családban ez a probléma. Hiszen az adott pillanatban, amikor játszani kezd, meg van róla győződve, hogy most majd minden megváltozik, minden jóra fordul, és hatalmas összeggel a zsebében távozik. De ha éppen nyer is, akkor nem tud megállni, és még több nyereményre vágyik. Egyszerűen el sem jut hozzá az a gondolat, hogy mennyire kicsi az esélye az újbóli nyerésnek. És bár a játékot követően lehet, hogy megbánja a tettét, és lelkiismeret-furdalást érez, idővel újra szüksége van a játék által kiváltott izgalomra és reményre. Ráadásul minél inkább az anyagi csőd szélén áll a játékszenvedély miatt, annál inkább nem lát más kiutat a pénzügyi helyzet rendezésére. Fontos tudni: a játékszenvedély ötször gyakoribb a férfiak esetében.

A játékszenvedély kezelése igen összetett, azonban a felismerés az első lépés. Csakhogy sok esetben a szenvedélybeteg mindezt egyszerű időtöltésnek, hobbinak, kedvtelésnek gondolja, és nincs tisztában a függőségével. Így minden esetben a legfontosabb pont, ha a játékszenvedéllyel küzdő beismeri a helyzetet. Ezt követően egyéni és csoportos, valamint gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Fontos azonban tudni, hogy a játékszenvedély gyógyszerrel önmagában nem gyógyítható, az antidepresszánsok csak kiegészítő megoldást nyújthatnak. A pszichoterápia során mind az egyént, mind a családi helyzetet kezelni kell általában. A csoportos terápia pedig hasonlít az anonim alkohol- és drogcsoportokhoz, amelyek rendszeres gyűlést tartanak. Vagy szóba jöhet még az intézményi kezelés, ezzel foglalkozik például a Nyírő Gyula Kórház Minnesota részlege. 

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.