Menü

Vegyük komolyan a játékszenvedélyt!

Mivel hazánkban már csak korlátozott helyszínen lehet hozzáférni a játékgépekhez, a játékszenvedélyről azóta kevesebb szó esik. Pedig a probléma még mindig fennáll, hiszen a szerencsejátékok, valamint az internetes kaszinók virágkorukat élik. Ez a függőség pedig ugyanolyan komoly következményekkel jár, mint például az alkoholizmus.

Mivel a játékszenvedély kevésbé ismert betegség, sokan nem ismerik fel időben a problémát, csak akkor, amikor már veszélybe került a család likviditása, valamint visszavonhatatlanul megromlottak a családi kapcsolatok. Ráadásul sokkal könnyebb titokban tartani, legalábbis az anyagi problémákon túl.

Bár a játékfüggőknek valóban csökkent a tere azzal, hogy már nem lehet bármely vendéglátóegységben szerencsejáték-gépeket elhelyezni, a totó, lottó, kaparós sorsjegy, a fogadások ugyanúgy függőséget okozhatnak, az online játékhoz pedig még ki sem kell tenni otthonról a lábunkat.

Igen, nem véletlenül hívjuk ezt függőségnek, ugyanis a hatásmechanizmusa hasonló, mint a nikotin-, alkohol-, vagy drogfüggőségnek. Sok esetben ezek párhuzamosan is jelen lehetnek. A szenvedélybeteg ugyanolyan emészthetetlen vágyat érezhet vágya tárgya – ez esetben a játék iránt, ha pedig nem jut hozzá, akkor feszült és ingerült, vagy depresszív hangulatú lesz. A kontrollvesztés szintén ugyanúgy jellemző: nem számít már neki, hogy kinek a pénzét játssza el, mire volt félretéve a nevezett összeg, vagy hogy milyen feszültséget jelent a családban ez a probléma. Hiszen az adott pillanatban, amikor játszani kezd, meg van róla győződve, hogy most majd minden megváltozik, minden jóra fordul, és hatalmas összeggel a zsebében távozik. De ha éppen nyer is, akkor nem tud megállni, és még több nyereményre vágyik. Egyszerűen el sem jut hozzá az a gondolat, hogy mennyire kicsi az esélye az újbóli nyerésnek. És bár a játékot követően lehet, hogy megbánja a tettét, és lelkiismeret-furdalást érez, idővel újra szüksége van a játék által kiváltott izgalomra és reményre. Ráadásul minél inkább az anyagi csőd szélén áll a játékszenvedély miatt, annál inkább nem lát más kiutat a pénzügyi helyzet rendezésére. Fontos tudni: a játékszenvedély ötször gyakoribb a férfiak esetében.

A játékszenvedély kezelése igen összetett, azonban a felismerés az első lépés. Csakhogy sok esetben a szenvedélybeteg mindezt egyszerű időtöltésnek, hobbinak, kedvtelésnek gondolja, és nincs tisztában a függőségével. Így minden esetben a legfontosabb pont, ha a játékszenvedéllyel küzdő beismeri a helyzetet. Ezt követően egyéni és csoportos, valamint gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Fontos azonban tudni, hogy a játékszenvedély gyógyszerrel önmagában nem gyógyítható, az antidepresszánsok csak kiegészítő megoldást nyújthatnak. A pszichoterápia során mind az egyént, mind a családi helyzetet kezelni kell általában. A csoportos terápia pedig hasonlít az anonim alkohol- és drogcsoportokhoz, amelyek rendszeres gyűlést tartanak. Vagy szóba jöhet még az intézményi kezelés, ezzel foglalkozik például a Nyírő Gyula Kórház Minnesota részlege. 

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!