Ezt próbáld ki! - ökölvívás
- Dátum: 2015.03.19., 08:34
Iszonyatosan kemény sportról van szó, de a sokszor hangoztatott közvélekedéssel ellentétben egyáltalán nem durva időtöltés.
Aki megállja a helyét bokszolóként, annak nincs gondja az erőnléttel. Az ökölvívás hihetetlenül komoly fizikai, állóképességi felkészültséget igényel, ugyanakkor a mentális oldaláról sem szabad megfeledkezni. Sokan azt gondolják, hogy a boksz az, hogy két ember püföli egymást a ringben, holott valójában ez egy igazi taktikai csata, amely során a fizikai paraméterek (erő, gyorsaság, állóképesség) mellett a koncentráltság, a tudatosság és a taktika is megütközik egymással.
Az ökölvívást hazánkban is sokan űzik versenyszerűen, ugyanakkor ott vannak az úgynevezett hobbisták, akik nem lépnek ringbe, de bokszedzéseket végeznek. Az ő edzéseik nagyjából ugyanazokat az elemeket tartalmazzák, mint a versenyzők tréningjei, de természetesen az egymással való mérkőzés finomabb keretek között zajlik. (A finomabb kifejezés csak a magasabb szinttel való összehasonlításban állja meg a helyét, az utcáról beesve bárki könnyedén a padlón találná magát egy hobbista elleni gyakorlás közben.)
Az ökölvívás mondhatni egyidős az emberiséggel, és természetesen a mai modern sport kialakulásánál is ott volt. Olimpiai sportágról van szó. Érdekesség, hogy az amatőr és a profi ökölvívás világa mekkora eltérést és különbséget mutat. Előbbi is népszerű, de a legjobbak dollármilliókért lépnek ringbe és a fél világ nyomon követi meccseiket. Ebben a világban világsztárok születnek.
Visszatérve a hobbi és amatőr bokszra, voltaképpen bárki belevághat. A gyerekeknek 13 éves kor felett ajánlják, persze az edzéseket el lehet előbb is kezdeni. Mindenképpen szükséges az alap állóképesség megszerzése, illetve a különböző technikák elsajátítása. Mint említettük, a hobbistáknál nincs durvulás, sérülések persze becsúszhatnak, de összességében nem a másik legyőzése a cél, hanem a fejlődés. Persze nem való mindenkinek, hiszen aki retteg az ütésektől, annak nem feltétlenül helyes választás, ugyanakkor a (kisebb) félelem legyőzésére is jó lehet. Bokszklubot szinte minden nagyobb városban találunk, és biztosak lehetünk benne, hogy a legtöbb helyen örülnek az új jövevényeknek, érdeklődőknek.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.