Szakszerű segítség
- Dátum: 2015.03.23., 14:52
- lelki probléma, life coach, párterápia, pszichológus, terápia, trauma
Egyre többen fordulnak lelki problémákkal is szakszerű segítséghez, míg korábban pszichológushoz járni inkább titkolni való dolog volt, ma már szinte divatossá vált.
Ez a jelenség mindenképpen pozitív fejlődést jelent, hiszen az emberek kezdenek rájönni, hogy nemcsak testi problémáik igényelnek gyógyítást, hanem lelkünk gubancaira is érdemes odafigyelni, és megoldást találni.
Egyre inkább általános tehát, hogy az emberekben felmerül az igény a szakszerű segítség iránt a lelki, életvezetési és egyéb problémák esetén is, ám laikusként nehéz felmérni, hogy pontosan milyen segítségre van szükségünk, és mi alapján válasszunk terapeutát.
Első lépésként, fogalmazzuk meg pontosan önmagunk számára, hogy mi a problémánk, miben lenne szükségünk segítségre. Szükségünk lehet terapeutára váratlan élethelyzetek (elbocsátás, haláleset, baleset) feldolgozásában, párkapcsolati problémák esetén, de érdemes lehet szakemberhez fordulni akkor is, amikor a múltban történt események, traumák hosszú távon negatív hatással vannak életünkre. De nemcsak komolyabb válságok esetén lehet segítségünkre egy szakember, hanem kisebb, életvezetési nehézségek, elakadások megoldásában is.
A problémától függően tehát szükségünk lehet párterápiára, hosszabb ideig tartó kognitív terápiára, életvezetési tanácsokat adó egyszerű konzultációkra, vagy az egyre népszerűbb úgynevezett life coach módszerre.
A módszerspecifikus szempontok mellett, persze a szimpátia sem elhanyagolható tényező abban, hogy működni tudjon és eredményes legyen egy terápia.
Ha pedig úgy érezzük nem „kerek a történet”, hallgassunk megérzéseinkre és váltsunk pszichológust. Intő jel lehet például, ha sok idő elteltével is eredménytelen a terápia, ha a terapeuta túlságosan bizalmaskodó és sokat beszél magáról, illetve ha a terápiás ülések hangulata nyomasztó.
Természetesen a nehéz, fájó kérdésekkel való szembesülés illetve foglalkozás néha kedvünket szegheti és nyomasztóan hathat ránk, de ez nem ugyan az, mint amikor a terápiákon megalázottnak érezzük magunkat.
Érdemes lelki problémáinkkal is tudatosan foglalkozni, és szakszerű megoldást keresni, de amikor szakembert választunk legyünk kritikusak!
Fotó:
pixabay.com
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.
Az érzelmileg labilis személyiségzavar nyomában

Személyiség és a személyiségzavarok komplex témája valóban fontos, és az érzelmileg labilis személyiségzavar (Borderline Personality Disorder, BPD) különösen sok kihívást jelenthet a szenvedők számára. A zavar jellemzői, mint az impulzív cselekedetek, a hangulat ingadozása, és a személyes kapcsolatok instabilitása, komoly hatással lehetnek az egyén életére, mind személyes, mind szakmai szinten.