Szakszerű segítség
- Dátum: 2015.03.23., 14:52
- lelki probléma, life coach, párterápia, pszichológus, terápia, trauma
Egyre többen fordulnak lelki problémákkal is szakszerű segítséghez, míg korábban pszichológushoz járni inkább titkolni való dolog volt, ma már szinte divatossá vált.
Ez a jelenség mindenképpen pozitív fejlődést jelent, hiszen az emberek kezdenek rájönni, hogy nemcsak testi problémáik igényelnek gyógyítást, hanem lelkünk gubancaira is érdemes odafigyelni, és megoldást találni.
Egyre inkább általános tehát, hogy az emberekben felmerül az igény a szakszerű segítség iránt a lelki, életvezetési és egyéb problémák esetén is, ám laikusként nehéz felmérni, hogy pontosan milyen segítségre van szükségünk, és mi alapján válasszunk terapeutát.
Első lépésként, fogalmazzuk meg pontosan önmagunk számára, hogy mi a problémánk, miben lenne szükségünk segítségre. Szükségünk lehet terapeutára váratlan élethelyzetek (elbocsátás, haláleset, baleset) feldolgozásában, párkapcsolati problémák esetén, de érdemes lehet szakemberhez fordulni akkor is, amikor a múltban történt események, traumák hosszú távon negatív hatással vannak életünkre. De nemcsak komolyabb válságok esetén lehet segítségünkre egy szakember, hanem kisebb, életvezetési nehézségek, elakadások megoldásában is.
A problémától függően tehát szükségünk lehet párterápiára, hosszabb ideig tartó kognitív terápiára, életvezetési tanácsokat adó egyszerű konzultációkra, vagy az egyre népszerűbb úgynevezett life coach módszerre.
A módszerspecifikus szempontok mellett, persze a szimpátia sem elhanyagolható tényező abban, hogy működni tudjon és eredményes legyen egy terápia.
Ha pedig úgy érezzük nem „kerek a történet”, hallgassunk megérzéseinkre és váltsunk pszichológust. Intő jel lehet például, ha sok idő elteltével is eredménytelen a terápia, ha a terapeuta túlságosan bizalmaskodó és sokat beszél magáról, illetve ha a terápiás ülések hangulata nyomasztó.
Természetesen a nehéz, fájó kérdésekkel való szembesülés illetve foglalkozás néha kedvünket szegheti és nyomasztóan hathat ránk, de ez nem ugyan az, mint amikor a terápiákon megalázottnak érezzük magunkat.
Érdemes lelki problémáinkkal is tudatosan foglalkozni, és szakszerű megoldást keresni, de amikor szakembert választunk legyünk kritikusak!
Fotó:
pixabay.com
A projekció jelentése
A projekció pszichológiai mechanizmus, amely segít elkerülni a kellemetlen belső élményeket, érzéseket vagy konfliktusokat azáltal, hogy ezeket a saját magunkban érzett dolgokat a külvilágra vetítjük. Alapvetően arról van szó, hogy a bennünk lévő, elviselhetetlen indulatokat vagy félelmeket a másik személyre hárítjuk, miközben nem vesszük észre, hogy ezek valójában saját magunkban is jelen vannak.
Az igaz szerelem jelei
A szerelem jelei tudományos szempontból jól meghatározottak, és az agyi aktivitás vizsgálata révén a kutatók pontosan megfigyelték, hogyan hat a szerelem a biológiai folyamatokra. A következőkben bemutatott 11 jel segíthet felismerni, hogy valóban szerelmesek vagyunk.
A boldogság nem minden. Mi kell még egy párkapcsolathoz?
A filmek, a reklámok és a közösségi média gyakran csap be minket azzal, hogy azt közvetíti, hogy a jó párkapcsolat egyetlen mutatója a boldogság. Azt látjuk, hogy emberek mosolyognak, ölelkeznek és szeretik egymást. Néha persze van nem kevés dráma is, de emögött nem látjuk azt a sok kompromisszumot, szervezést, energiát, lemondást, amitől ezek a percek létrejöhetnek. Valójában miről szól a párkapcsolati jólét, vagy más szóval elégedettség?
A fogproblémák lelki okai
A fogak és általában a száj egészsége szorosan összefonódik a lelki és érzelmi állapotunkkal. Az írásban bemutatott nézőpont szerint a fogaink nem csupán fizikai struktúrák, hanem személyiségünk kifejeződései is, amelyek a belső világunkat tükrözik. Az érzelmi stressz, a feldolgozatlan érzések és a „rágódás” hatással van a száj pH-értékére, ami a fogszuvasodás kialakulásában is szerepet játszik.
Hogyan lépjünk túl az ünnepi találkozásokon?
A karácsony utáni időszak sokak számára kihívást jelenthet. A vidám sokszor kötelező jellegű összejövetelek és a szabadnapok után hirtelen visszazökkenni a mindennapok monotonitásába nem könnyű feladat. Ez az állapot fáradtsággal, levertséggel, sőt, időnként szorongással is járhat. De miért alakul ki ez az érzés, és hogyan kezelhetjük hatékonyan?