A kutya nem malac, nem biztos, hogy mindent megehet!
- Dátum: 2015.04.24., 11:45
- állateledel, állatorvos, állatpatikus, bélbaktérium, eb, étvágytalanság, gyomor, gyomorbaj, gyomorpanasz, gyomorrontás, házi kedvenc, kefir, konzerv, kutya, kutyaeledel, kutyatáp, natúr joghurt
Még él a klasszikus hiedelem, hogy mindenféle maradékot a kutyának lehet adni. Pedig a kutyának bizonyos esetekben problémája lehet a romlott ételektől, akadhat közöttük olyan, amit nem bír a gyomra, vagy nem tud együtt megenni, és gyomorrontást kaphat.
Hogy mik a gyomorrontás tünetei kutyák esetében? Amennyiben azt látjuk, hogy az állat étvágytalanná válik, hangulata megváltozik, farkát lecsapja, nem találja a helyét, nem tud elaludni, esetleg fájdalmát jelzi, nyögdécsel, füvet eszik, vagy akár hány, úgy elképzelhető, hogy gyomorpanasz áll az eset hátterében. Az ebet mindenképpen vigyük állatorvoshoz, aki a bélgázosodást, puffadást tapintásos vizsgálattal is meg tudja állapítani.
A jó hír, hogy az időben felismert gyomorbaj kutyáknál néhány azonnali injekcióval, valamint rövidebb diétával könnyen gyógyítható, ahogy az embernél is. Ilyenkor natúr főtt rizst, valamint kefirt, vagy natúr joghurtot ehet az állat – ez utóbbi a kedvező bélbaktériumok arányát segít növelni.
A kisebb testű, gondosan tenyésztett, kényelmesen tartott kutyák gyomra érzékenyebb lehet. Figyeljünk oda erre, és a kutyatápokon, valamint konzerveken kívül inkább olyan ételeket adjunk az ebeknek, amiket magunk is megennénk. A házi koszt (az állat igényeire szabva) jót tesz, de csak akkor, ha nem konyhamalacnak használjuk a kutyát, hanem megfelelően elkészített és tárolt ételt kaphat. A száraztáp, valamint konzerv tárolására is érdemes odafigyelni: a száraztáp esetenként molyosodhat, a konzerv pedig hamar megromolhat, ha felbontás után hűtés nélkül tároljuk. Fontos továbbá, hogy ismert forrásból származó, megfelelő összetételű kutyaeledelt kapjon a kedvencünk. Ezzel kapcsolatban az állatpatikus, állatorvos, valamint elismert tenyésztők véleményét érdemes kikérni.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?