Menü

Tapintható művészet már a kisvárosokban is

A Kézzelfogható Alapítvány által életre hívott „Tapintható művészet mindenkinek” című, vakok és gyengénlátók számára is készült kiállítása már a harmadik helyszínen mutatkozik be az országban, és Szeged, valamint Nyíregyháza után most egy kisebb városba, Dombóvárra érkezett.

A látássérülteket segítő Kézzelfogható Alapítvány által életre hívott vándorkiállítás különlegessége, hogy az alkotók olyan darabokat készítettek, amelyek tapintással élvezhetőek. Így ez a kiállítás a vakok és gyengénlátók számára végre különleges művészi élményt nyújthat. De nem csupán őket, hanem az egészséges embertársakat is célozzák a tárlattal: a látó személyek az ugyanolyan élmény érdekében szemkötőt kapnak, és ily módon kalauzolják őket körbe az alkotások között.

Március 6-án már a harmadik helyszínen állítják ki ezt a különleges tárlatot, amelyet két nagyváros után most egy Tolna megyei településre hoztak el. Dombóváron a helyi Városszépítő és Városvédő Egyesület segítségével látható a kiállítás március 26-áig a Dombóvári Helytörténeti Gyűjtemény épületében.

A kiállítás megnyitóján képviselték magukat a fogyatékos személyek, hiszen egy tehetséges vak 7. osztályos tanuló, Till Nikolett adott elő csodálatos népdalokat. Hangja nemcsak betöltötte, hanem szinte túláradta a teret, és nagy örömmel tapsolták meg a jelenlévők az erőteljes hangú kis énekest a jelenlévők. Szintén ugyanilyen nagy sikere volt Horváth Péternek, a fogyatékos személyeknek szárnyakat adó Presidium Közhasznú Egyesület fiataljának, aki a kiállítás-megnyitó elején és végén is verset szavalt.

Az esemény fontosságát is jelzi, hogy a megnyitón tiszteletét tette és beszédet mondott Soltész Miklós, a Emberi Erőforrások Minisztériumának Egyházi, Nemzetiségi, Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős államtitkára, valamint Fehérvári Tamás, a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke. Továbbá az installációt Móga Sebők Erzsébet, a Kézzelfogható Alapítvány elnöke személyesen prezentálta.

Akit érdekel a tárlat, megtekintheti Dombóváron előzetes egyeztetéssel, a Dél-Dunántúli helyszínt követően pedig Győrbe vándorol a különleges tárlat, amelyet végre nem tilos, hanem egyenesen kötelező tapintani.

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.