Negyedévente ajánlott a fogkő-ellenőrzés
- Dátum: 2015.05.06., 08:16
- érzéstelenítés, fog, fogápolás, fogkő, fogorvos, fogzománc, íny, ínygyulladás, ínysorvadás, orvosi ellenőrzés, szájhigiénia, szájszag
A fogkő kialakulása részben hajlam kérdése is, de idővel minden embernél előfordulhat. Teljesen nem is igen lehet megelőzni, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük, és szükség esetén leszedessük fogorvossal a fogkövet, hiszen az házilag nem megoldható.
Habár sok helyen hirdetik az ultrahangos fogkő-eltávolítást, érdemes tudni, hogy az csak az íny feletti fogkő leszedéséhez alkalmazható, az íny alattit nem képes eltávolítani – a fogkő pedig sajnos mindkét helyen megjelenhet, és ezzel elég sok problémát is okoz. Például ínygyulladás és vérzés, szájszag, ínysorvadás, stb. A mechanikus fogkő-eltávolítástól sem kell azonban félni, hiszen ez általában nem fájdalmas. S
okan megijednek az ehhez használatos hegyes eszköztől, pedig a fogkő leszedése maximum inkább kellemetlen lehet. Ennek ellenére az orvosok fel szokták ajánlani az érzéstelenítő injekciót – aki nagyon félős, az nyugodtan élhet ezzel a lehetőséggel. A fogkő leszedése kb. 20 percet – fél órát vesz igénybe, így 3-4 havonta ennyi időt igazán rászánhatunk a szájhigiéniára. A rendszeres fogkő eltávolíttatás és ellenőriztetés előnye, hogy ilyenkor egyúttal fogaink állapotát is átvizsgálhatja a fogorvos.
Ha a fogkő már megjelent, és látható, akkor azt házi csodamódszerekkel sajnos nem lehet eltávolítani, forduljunk inkább szakemberhez! Hiszen gyakorlatilag megkövesedett lepedékről van szó, ami nem leoldható, tehát házi szerek használatával nem távolítható el, az egyéb eszközök otthoni alkalmazása pedig megsértheti a fogzománcot és a fogínyt. A megelőzéshez használhatunk mindenféle praktikát (szódabikarbóna, fogselyem és szájvíz alkalmazása) viszont az arra igazán hajlamosaknál idővel akkor is megjelenhet a fogkő. A rendszeres ellenőrzés tehát mindenképpen javasolt.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.