Miért építenek a gyerekek kuckókat?
- Dátum: 2015.07.14., 22:35
- biztonság, elhatárolódás, én-határok, függetlenedés, kuckóépítés, leválás, védelem
Ki ne emlékezne arra, hogy gyerekként mindenféle helyen, szinte akármiből épített kuckót magának, ahol elbújhatott, ahová elvonulhatott, ahol játszhatott...? A kuckóépítés tipikus jellemző tevékenysége a gyerekkornak, de vajon miért építenek a gyerekek kuckókat, bungalókat maguknak olyan lelkesen?
Nyilván gyerekként el sem gondolkozunk a kuckóépítés motivációján, egyszerűen csak vágyunk az alkotásra, egy védelmet jelentő menedékre, ahol nem mellékesen még „felnőttesdit” is játszhatunk. Az alkotás lehetősége, illetve a felnőtt világ utánzása alapvető motivációs erő arra, hogy a gyerekek is építsenek „házat” maguknak. Tehát egyrészről a kuckóépítés beleilleszkedik egy általános tanulási folyamatba, melynek meghatározó része a felnőtt tevékenységek leutánzása.
De a szakértők szerint a jelenség hátterében egyéb tényezők is felfedezhetőek. Egy kuckó építése lehet a függetlenedés kifejezésének eszköze, elhatárolódás a felnőttek világától. A leválásnak is lehet a lenyomata, de mivel a kuckó egyik legmeghatározóbb tulajdonsága (bárhol és bármiből is készüljön is), hogy védelmet és biztonságot nyújt, ezért egyúttal az anyai gondoskodás motívumát is magában hordozza.
Pszichológiai fogalmakkal élve a kuckóépítés a gyerek én-határainak erősítését is szolgálja, a védelem önálló megteremtésének lehetőségét, de egyúttal emlékeztet az anyai öl biztonságára is.
Fotó:
Pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?