Menü

Miért építenek a gyerekek kuckókat?

Ki ne emlékezne arra, hogy gyerekként mindenféle helyen, szinte akármiből épített kuckót magának, ahol elbújhatott, ahová elvonulhatott, ahol játszhatott...? A kuckóépítés tipikus jellemző tevékenysége a gyerekkornak, de vajon miért építenek a gyerekek kuckókat, bungalókat maguknak olyan lelkesen?

Nyilván gyerekként el sem gondolkozunk a kuckóépítés motivációján, egyszerűen csak vágyunk az alkotásra, egy védelmet jelentő menedékre, ahol nem mellékesen még „felnőttesdit” is játszhatunk. Az alkotás lehetősége, illetve a felnőtt világ utánzása alapvető motivációs erő arra, hogy a gyerekek is építsenek „házat” maguknak. Tehát egyrészről a kuckóépítés beleilleszkedik egy általános tanulási folyamatba, melynek meghatározó része a felnőtt tevékenységek leutánzása.

De a szakértők szerint a jelenség hátterében egyéb tényezők is felfedezhetőek. Egy kuckó építése lehet a függetlenedés kifejezésének eszköze, elhatárolódás a felnőttek világától. A leválásnak is lehet a lenyomata, de mivel a kuckó egyik legmeghatározóbb tulajdonsága (bárhol és bármiből is készüljön is), hogy védelmet és biztonságot nyújt, ezért egyúttal az anyai gondoskodás motívumát is magában hordozza.

Pszichológiai fogalmakkal élve a kuckóépítés a gyerek én-határainak erősítését is szolgálja, a védelem önálló megteremtésének lehetőségét, de egyúttal emlékeztet az anyai öl biztonságára is.

Fotó:
Pixabay.com

 

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.