Égési sérülés: Legyünk felkészültek!
- Dátum: 2015.10.05., 11:49
- égési sérülés, elsőfokú égési sérülés, kezelés
Az égési sérüléseket okozó balesetek még mindig nagyon gyakoriak a gyerekek körében, a felnőttek felelőssége a megelőzés. Ha viszont megtörténik a baj, fontos, hogy fel tudjuk mérni az égési sérülés súlyosságát, és azonnali kezelést tudjunk nyújtani.
Már a felszínes égés is erős fájdalommal jár, a bőr kipirosodik, de a sérülés nem érinti mélyebben a szöveteket, ilyenkor beszélhetünk elsőfokú égési sérülésről. Másodfokú égési sérülés esetén már hólyagok keletkeznek a bőrön, harmadfokú égési sérülésnél pedig az idegvégződések is sérülnek, ezért általában fájdalmatlan. Nem mindegy, hogy milyen mélységben érinti a szöveteket a sérülés, de a megégett bőrfelület kiterjedése is meghatározza a baleset súlyosságát. Utóbbit a szakemberek ahhoz viszonyítják, hogy a tenyér méretét veszik egy százaléknak, ha ennél nagyobb az égési sérülés kiterjedése, akkor ajánlott orvoshoz fordulni.
Az égési seb akut kezelése jól ismert: folyó, hideg vízzel kell hűteni a sérülést 8-10 percen keresztül. Ezt követően fertőtleníteni kell a sebet valamilyen cink tartalmú fertőtlenítő oldattal (gyógyszertárban kapható, égési seb kezelésére alkalmas készítmény használata ajánlott). A regenerálódást pedig elősegítheti például az aloe vera (külsőleg alkalmazva), vagy hialuronát tartalmú seb kezelő gél használata. Érdemes használni gyulladáscsökkentő, hámosító krémet is, és ne feledkezzünk meg a fedőkötés alkalmazásáról sem.
Ha gyermekünk megégeti magát, az akut ellátás után, próbáljuk nagyjából felmérni a sérülés súlyosságát. Forduljunk orvoshoz, ha kiterjedt (kb. fél tenyérnyinél nagyobb) sérülésről van szó, vagy ha láthatólag mély égési sérülés történt. Továbbá javasolt az orvos felkeresése, ha a sérülés az arcot érinti, illetve amennyiben a seb nem gyógyul, a gyulladásos tünetek fokozódnak.
A kézfertőtlenítők árnyoldala

A kézfertőtlenítők mindennapjaink részévé váltak, mióta 2020-ban a Covid járvány során elterjedtek megelőzésképpen. Azonban ez nem egy olyan csodaszer, amit csak úgy a végtelenségig lehet használni és semmi egészségügyi hátránya nem lesz. A bőrünk sokszor hálátlanul fogadja ezt, a különböző adalékanyagok és alkoholtartalom miatt.
Milyen problémák esetén ajánlott a kompressziós harisnya?

A kompressziós harisnya egy speciális ruhadarab, amely a lábakon és a lábfejeken kifejtett nyomás segítségével javítja a vérkeringést, és megelőzi a visszerek kialakulását. Különböző erősségű nyomást fejt ki, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Gyógyászati segédeszközként hasznos, és különösen hasznos krónikus vénás elégtelenség, visszér, nyiroködéma, valamint trombózis megelőzésében.
Lupusz, a rejtőzködő betegség

Aki nézett az elmúlt 10-15 évben tévéműsort, annak nem lesz ismeretlen a lupusz szó hangzása, de valóban tudjuk, hogy mi is az?!
A nyirokrendszer egészséges működésének alappillérei

A nyirokrendszer egy létfontosságú szervezetünkben működő tisztító és szűrő rendszer, amely segít eltávolítani a sejtek anyagcsere során keletkező méreganyagokat, és támogatja az immunrendszer működését. A nyirokerek hálózatán keresztül kering a nyirokfolyadék, melyet a nyirokcsomók szűrnek meg, így akadályozva meg a kórokozók és salakanyagok szétterjedését.
Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?