Menü

Égési sérülés: Legyünk felkészültek!

Az égési sérüléseket okozó balesetek még mindig nagyon gyakoriak a gyerekek körében, a felnőttek felelőssége a megelőzés. Ha viszont megtörténik a baj, fontos, hogy fel tudjuk mérni az égési sérülés súlyosságát, és azonnali kezelést tudjunk nyújtani.

Már a felszínes égés is erős fájdalommal jár, a bőr kipirosodik, de a sérülés nem érinti mélyebben a szöveteket, ilyenkor beszélhetünk elsőfokú égési sérülésről. Másodfokú égési sérülés esetén már hólyagok keletkeznek a bőrön, harmadfokú égési sérülésnél pedig az idegvégződések is sérülnek, ezért általában fájdalmatlan. Nem mindegy, hogy milyen mélységben érinti a szöveteket a sérülés, de a megégett bőrfelület kiterjedése is meghatározza a baleset súlyosságát. Utóbbit a szakemberek ahhoz viszonyítják, hogy a tenyér méretét veszik egy százaléknak, ha ennél nagyobb az égési sérülés kiterjedése, akkor ajánlott orvoshoz fordulni.

Az égési seb akut kezelése jól ismert: folyó, hideg vízzel kell hűteni a sérülést 8-10 percen keresztül. Ezt követően fertőtleníteni kell a sebet valamilyen cink tartalmú fertőtlenítő oldattal (gyógyszertárban kapható, égési seb kezelésére alkalmas készítmény használata ajánlott). A regenerálódást pedig elősegítheti például az aloe vera (külsőleg alkalmazva), vagy hialuronát tartalmú seb kezelő gél használata. Érdemes használni gyulladáscsökkentő, hámosító krémet is, és ne feledkezzünk meg a fedőkötés alkalmazásáról sem.

Ha gyermekünk megégeti magát, az akut ellátás után, próbáljuk nagyjából felmérni a sérülés súlyosságát. Forduljunk orvoshoz, ha kiterjedt (kb. fél tenyérnyinél nagyobb) sérülésről van szó, vagy ha láthatólag mély égési sérülés történt. Továbbá javasolt az orvos felkeresése, ha a sérülés az arcot érinti, illetve amennyiben a seb nem gyógyul, a gyulladásos tünetek fokozódnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.