Kampány a megelőzésért – „a férjek védelmében”
- Dátum: 2015.11.20., 11:01
Magyarországon, a prosztata rosszindulatú elváltozása, a második leggyakoribb halálok az ötven éven felüli férfiak körében. Statisztikai adatok szerint évente ezerötszázan halnak meg és hatezer új beteget regisztrálnak. Pedig ez a betegség, időben felfedezve SZÁZ SZÁZALÉKOSAN gyógyítható!
Ahogy a nőknél a mell vagy a méhnyakrák megelőzhető szűrésekkel, illetve időben felfedezve, az esetek döntő többségében gyógyítható, úgy érdemes mind többet beszélni arról, hogy a férfiak betegsége, a prosztata rosszindulatú betegsége is megelőzhető és gyógyítható! Amíg a nők másfélszer többször mennek orvoshoz, mint férfi társaik, addig egy férfi sok esetben csak akkor megy, ha valamelyik családtagja – leginkább a párja „elküldi”, vagy már komoly indoka van arra, hogy orvoshoz forduljon. Elérkezett tehát az ideje annak, hogy a férfiak is beírják a naptárukba az évi egy alkalmas urológiai szűrővizsgálatot 45 év felett. A szakorvosok szerint ugyanis ez az egyetlen módja annak, hogy időben észrevegyük, ha valami nincs rendben. A prosztata elváltozásai ugyanis nem minden esetben okoznak panaszt. Amikor azonban ez gesztenye nagyságú szerv már panaszokat okoz – vizelési panaszt illet esetleg valamilyen fájdalmat -, a gyógyulás esélye sokkal kisebb lehet.
A fájdalommentes vizsgálatról
Már egy vérvétel után, a vérmintából következtetni lehet arra, van-e valamilyen gond a prosztatával. Ha megemelkedett az úgynevezett PSA (prosztata specifikus antigén) értéke, az több elváltozás lehetőségét mutathatja. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyből rosszindulatú is lenne. Lehet gyulladás vagy megnagyobbodás. Azonban fontos, hogy a PSA érték jelzi, a jelenségre akkor is oda kell figyelni, ha nem okoz panaszt a betegnek. Ezért, amennyiben nem egyértelmű, hogy rákos elváltozásról van szó, a vérvételt három hónap múlva meg kell ismételni, hogy a PSA érték dinamikáját nézve kerüljön közelebb az orvos a pontos diagnózishoz.
A szűrés második fontos eleme a fájdalommentes ultrahang vizsgálat, amelyen jól látszik a prosztata mérete, szerkezet. Ha ez a szerkezet homogén, nincsenek benne világosabb foltok és a PSA is normális szintet mutat, akkor nagy valószínűséggel, a prosztatával nincs komolyabb gond. Azonban, ha az ultrahang inhomogenitást mutat, mindig gondolni kell arra, hogy vagy krónikus gyulladás, vagy rosszindulatú elváltozás állhat a háttérben – amelyre általában a vérvétel eredménye, ahogy említettük általában utal is. E két vizsgálat mellé elengedhetetlenül fontos a harmadik, az úgynevezett tapintásos vizsgálat, amely mindössze pár másodperces és NEM fájdalmas. Feltehetően ez az a vizsgálat, ami leginkább visszafogja a férfiakat abban, hogy elmenjenek a prosztata szűrésre. Jóllehet ez a tapintásos vizsgálat és a vérvétel eredménye együtt már megközelítő pontossággal jelzi, ha gond van. A manuális vizsgálat ugyanis akkor fáj, ha gyulladásban van a prosztata. Ha a gyulladást nem kezelik – mert nem nem derül ki, fennáll ez a helyzet – kialakulhat egy krónikus gyulladásos állapot, amely a beteg számára akár évekig, kisebb - nagyobb panaszokat okozhat. Ezek lehetnek: alhasi-heretáji, lágyékhajlati, keresztcsonttáji, végbéltáji, gáttáji diszkomfort érzés és/vagy fájdalom, valamint különböző mértékű vizelési panaszok. Amennyiben a prosztata azonban – úgynevezett - porckemény tapintatú az felveti a rosszindulatú daganat lehetőségét, azonban a tömöttebb tapintatú prosztata sem feltétlen jelent rákos daganatot, amennyiben a PSA érték nem kiugróan magas. Ebben az esetben általában 3 hónapos, úgynevezett antiflogisztikus (gyulladás csökkentő) kezelést alkalmaznak, amelynek végeztével megismétlik a vizsgálatokat. Ha a PSA szint továbbra is emelkedett illetve tovább emelkedik, akkor szükséges elvégezni a biopsziát, vagyis a fájdalmatlan (rövid altatásban végzett) mintavételt.
Ha azonban a beteg tünetmentes és a vizsgálati eredmények is jók, a páciens rendben van.
Fontos azonban kiemelni, hogy a prosztata mérete és prosztata panaszok között nincs egyértelmű összefüggés. Kétszer nagyobb prosztata sem feltétlen okoz panaszokat, azonban alig nagyobb prosztata is okozhat súlyos vizelési panaszokat, akár vizelet elakadást is, ha a megnagyobbodás a prosztata centrális részét érinti, amely a húgycsvet veszi körül. Azonban az ideje korán felfedezett, esetlegesen rosszindulatú elváltozás esetében is száz százalékos gyógyulás remélhető a manapság alkalmazott terápiákkal. Ezért van tehát óriási jelentősége a szűrővizsgálatoknak!
Ezért is csatlakozott ebben az évben a Róbert Kórház & Rendelőintézet ahhoz a world wide kampányhoz, amely a novemberi hónapot a prosztatarák megelőzés hónapjának szánja – immár évek óta.
Forrás:
Róbert kórház & Róbert rendelő
Fotó:
pixabay.com
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.