Meleg télen? Nem túl jó...
- Dátum: 2016.02.04., 18:30
- asztma, egészség, évszak, frontérzékeny, hideg, hidegfront, hőség, Időjárás, meleg, melegfront, migrén, nyár, szív, tél
Sokan szeretik a szokatlanul enyhe, meleg időt a hideg télen, ám akadnak olyanok, akik azt mondják: az a jó, ha az évszaknak megfelelő az időjárás. Több szempontból is az utóbbiaknak van igazuk.
Az utóbbi években/évtizedekben egyre gyakoribb, hogy az időjárás szélsőségesen nyilvánul meg. Ilyen például, ha nyáron a hetekig tartó tikkadt meleget késő őszi hűvös váltja, vagy a szárazságot özönvíz. Ugyanakkor a tél sem kivétel a szélsőséges változások alól. Idén már megéltük, hogy mínusz tíz Celsius fok alá süllyed a hőmérő higanyszála, majd még ugyancsak az év leghidegebb hónapjában kellemes tavaszi időt tapasztaltunk. Volt szárazság, hó, eső, ónos eső.
Amellett, hogy ezekre a hirtelen változásokra, kilengésekre nem könnyű a gyakorlatban, a mindennapi életben felkészülni, az egészségünknek sem feltétlenül kedvez a dolog.
Ott vannak például a frontérzékenyek, nincsenek kevesen azok, aki a meleg és hidegfrontok váltakozását megérzik, megszenvedik. Az enyhe fejfájástól a komolyabb szervi panaszig széles skálán terjed az ő problémájuk, amelynek a mostanában tapasztalható időjárási helyzet remekül megágyaz.
A migrénnel küszködőknek komoly kihívás a szélsőséges és gyakori változás. Az asztmások szintén többet szenvedhetnek ilyenkor, és vannak, akik különböző intenzitású ízületi fájdalmat éreznek. Hazánkban rengetegen küzdenek szív és érrendszeri problémákkal, az ő szervezetük nehezebben alkalmazkodik, akár nagy hideg, akár óriási hőség áll be.
A téli meleg, nyári hideg gyakran a természet folyamatait is negatívan befolyásolja, emellett alaposan megnehezíti a növénytermesztést és az állattenyésztést. Ezek szintén rosszul érintik az embert, aki ugyan alkalmazkodó, de az alkalmazkodásának ára van.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.