Menü

Környezetbarát életmód - hogyan kezdjünk bele?

A globális felmelegedés, és a környezetszennyezés problémájáról egyre nehezebb nem tudomást venni, és talán egyre többen érzik majd át az egyéni tettek fontosságát a témában. De mit érdemes átgondolnunk annak érdekében, hogy képesek legyünk aktív módon tenni a klímaváltozás ellen?

A legtöbben abba a hibába esnek, hogy egyrészről úgy gondolják, kis dolgokkal úgy sem lehet befolyásolni világméretű dolgok alakulását. Másrészről pedig: pusztán a „másokhoz képest eleget tettem” de önmagában passzív hozzáállás már elégséges. Ugyanakkor a környezettudatosabb életmód nemcsak a világunk sorsa miatt fontos, hanem abban is segít, hogy ne vesszünk el az értelmetlen, mesterségesen generált fogyasztási lázban.

Első lépésként érdemes átgondolni saját életvitelünket, kritikusan nézve azokat a pontokat, melyekben egyáltalán nem vagyunk környezettudatosak. Vannak a környezettudatos életmódnak olyan területei, amelyek nem igényelnek nagy lemondásokat, pusztán kicsi odafigyelést. Ilyen apróság, hogy igenis viszünk mindig bevásárlószatyrot magunkkal, helyi termékeket részesítünk előnybe, nem égetjük feleslegesen a lámpákat, kikapcsoljuk a számítógépet, nem folyó vízben mosogatunk és így tovább. Az apró lépések is fontosak, de ha ezeket elértük, ne dőljünk hátra nyugodtan.

A tárgyak felhalmozása, az energiapazarlás, a vízpazarlás, a vegyszerhasználat csak néhány sarokpontja a környezetterhelésnek. Nagy előrelépés, ha a családunkban nem a tárgyaknak tulajdonítunk nagy értéket, hanem az élményeknek. Fontos és nagyban előremutató szokás, ha a nagyobb ünnepek alkalmával, például karácsonykor kreatív módon állunk az örömszerzéshez, és nem vásároljuk fel haszontalan tárgyak tömkelegét.

A környezetbarát életmód kialakításához bőven találhatunk kellő információt és tanácsot számos fórumon, de szemléletváltozás nélkül, elszigetelt próbálkozássá válhat mindenféle környezettudatosnak mondott cselekvés. Fontosak az apró lépések, de csak akkor, ha előremutatnak, nem pedig alibiként szolgálnak arra, hogy „mi megtettük a magunkét”.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.