Menü

Környezetbarát életmód - hogyan kezdjünk bele?

A globális felmelegedés, és a környezetszennyezés problémájáról egyre nehezebb nem tudomást venni, és talán egyre többen érzik majd át az egyéni tettek fontosságát a témában. De mit érdemes átgondolnunk annak érdekében, hogy képesek legyünk aktív módon tenni a klímaváltozás ellen?

A legtöbben abba a hibába esnek, hogy egyrészről úgy gondolják, kis dolgokkal úgy sem lehet befolyásolni világméretű dolgok alakulását. Másrészről pedig: pusztán a „másokhoz képest eleget tettem” de önmagában passzív hozzáállás már elégséges. Ugyanakkor a környezettudatosabb életmód nemcsak a világunk sorsa miatt fontos, hanem abban is segít, hogy ne vesszünk el az értelmetlen, mesterségesen generált fogyasztási lázban.

Első lépésként érdemes átgondolni saját életvitelünket, kritikusan nézve azokat a pontokat, melyekben egyáltalán nem vagyunk környezettudatosak. Vannak a környezettudatos életmódnak olyan területei, amelyek nem igényelnek nagy lemondásokat, pusztán kicsi odafigyelést. Ilyen apróság, hogy igenis viszünk mindig bevásárlószatyrot magunkkal, helyi termékeket részesítünk előnybe, nem égetjük feleslegesen a lámpákat, kikapcsoljuk a számítógépet, nem folyó vízben mosogatunk és így tovább. Az apró lépések is fontosak, de ha ezeket elértük, ne dőljünk hátra nyugodtan.

A tárgyak felhalmozása, az energiapazarlás, a vízpazarlás, a vegyszerhasználat csak néhány sarokpontja a környezetterhelésnek. Nagy előrelépés, ha a családunkban nem a tárgyaknak tulajdonítunk nagy értéket, hanem az élményeknek. Fontos és nagyban előremutató szokás, ha a nagyobb ünnepek alkalmával, például karácsonykor kreatív módon állunk az örömszerzéshez, és nem vásároljuk fel haszontalan tárgyak tömkelegét.

A környezetbarát életmód kialakításához bőven találhatunk kellő információt és tanácsot számos fórumon, de szemléletváltozás nélkül, elszigetelt próbálkozássá válhat mindenféle környezettudatosnak mondott cselekvés. Fontosak az apró lépések, de csak akkor, ha előremutatnak, nem pedig alibiként szolgálnak arra, hogy „mi megtettük a magunkét”.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.