Miért olyan nehéz a gyereknevelés?
- Dátum: 2017.07.26., 16:17
- gyerek, gyereknevelés, nevelés, szülő, tökéletesség, tudatosság
Fel a kezekkel, aki tökéletes szülőnek érzi magát! Senki? Nem meglepő. Noha most már könyvek és előadások tömkelege elérhető gyereknevelés témában, a feladat mégis különösen nehéznek tűnik. Nincs olyan anyuka és apuka, akinek ne lenne egy kis lelkiismeret-furdalása ezen a téren. De íme a válaszok, hogy miért nem tudunk kifogástalan anyukák és apukák lenni.
Hiába van elképzelésünk arról, hogy milyen a jó szülő, hiszen minden gyermeknek másra van szüksége. Akinek több csemetéje van, tudja, hogy a személyiségük jelentősen különbözik, és ugyanazzal a neveléssel teljesen más és más ember válik belőlük, másképpen reagálnak ugyanazokra a dolgokra. Lehet, hogy amit az egyik viccesnek tart, az a másik számára különösen bántó. Hiszen határozott személyiségkészlettel érkeznek a világra. No de ember legyen a talpán az a szülő, aki a kicsinye tulajdonságaira szabott nevelést tud biztosítani minden esetben.
S bizony sokszor az „élet”, a hétköznapok is közbeszólnak. Előfordul, hogy gyermekünk nagyon vár minket haza, de túlóráznunk kell, különben elveszítjük a munkánkat. Vagy hogy éppen nem tudunk türelmesek lenni a századik „miért” után, vagy a hisztikorszak kellős közepén. Hiába olvastunk el tucatnyi könyvet, és fogadtuk meg, hogy Vekerdy Tamás minden tanácsát betartjuk, a valóság sokszor más.
Persze törekedjünk arra, hogy gyermekünknek a legjobbat adjuk, s próbáljunk fejlődni, hiszen a szeretetteljes és békés családi élethez igenis tudatosságra van szükség, nem csak a párkapcsolat és házasság, hanem a gyereknevelés területén is. De ne ostromoljuk magunkat, ha nem felelünk meg a saját magunk és a társadalom által támasztott, általában teljesíthetetlen elvárásoknak!
A gyerekeknek nem tökéletességre van szüksége, hanem szeretetre és őszinteségre. Neki is elmondhatjuk, elmesélhetjük a kételyeinket, aggodalmainkat ezen a téren. Hiszen nem a tekintély a cél, hanem a bizalmas légkör.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?